Necelých pět procent obyvatelstva v České republice tvoří cizinci. Nejčastěji se jedná o Slováky, Ukrajince a Vietnamce. Přestože je toto číslo oproti některým evropským zemím nízké, budí cizinci u nás velké vášně a koluje o nich mnoho nepravd a dezinformací.
Kdo jsou vlastně cizinci žijící u nás? Kde studují či pracují? Co dělají ve volném čase? Jaké mají sny, cíle a plány? Měli jsme možnost nahlédnout do příběhů mnoha z nich a několik se rozhodli zprostředkovat.
Komunitní tlumočníci jsou nepostradatelní pro cizince, kteří nedisponují češtinou a potřebují pomoc s překlady v běžném životě v nové zemi. Tlumočníci pomáhají v komunikaci s úředníky, lékaři, učiteli, policisty atd. Nejenže předávají přesný obsah sdělení řečníka, ale jsou také schopni identifikovat a odstranit komunikační překážky interkulturního rázu.
Asistent pedagoga hraje při vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem důležitou roli. Navíc, pokud mluví asistent stejnou řečí jako děti a žáci s odlišným mateřským jazykem, může to proces vzdělávání usnadnit. Proto jsme vytvořili koncept dvojjazyčných asistentů pedagoga (DAP). Vzdělávání DAP a podpoře škol při jejich zapojování do vzdělávání dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem se věnujeme od roku 2012.
Jak fungují školy v různých státech? Jak se vzdělávají děti v Kamerunu, Mongolsku nebo třeba na Ukrajině? A co zažívají žáci z různých koutů světa, kteří žijí v České republice a chodí do českých škol? Odpovědi nabízíme prostřednictvím publikace a videí Jaká je škola u mě doma.
Pocházejí ze šesti států světa. Mají migrační zkušenost. Žijí, pracují či studují v České republice. A všechny spojuje jedna věc. Dobrovolnictví. Seznamte se s příběhy cizinců dobrovolníků. S filmařem Hubertem Hesounem jsme v průběhu roku 2017 sledovali jednu z etap jejich životů. Zajímalo nás, jak se jim žije v Česku, co dělají a proč se rozhodli věnovat svůj volný čas pomoci druhým bez nároku na honorář. Výsledkem je 1 video shrnující příběhy všech 7 dobrovolníků a 6 medailonků.