Jsme nevládní nezisková organizace, která od roku 2004 podporuje cizince v rovném přístupu ke vzdělávání a pracovní integraci. Formou sociální služby pomáháme rodinám zorientovat se v českém vzdělávacím systému. Realizujeme kurzy češtiny různých formátů, zaměření a úrovní. Pedagogickým pracovníkům poskytujeme metodickou podporu a poradenství v oblasti vzdělávání a začleňování dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem. Našim dlouhodobým cílem je zajistit plynulý integrační proces, během kterého se žákům, kteří pocházejí z odlišného jazykového a kulturního prostředí, dostává odpovídající podpory ukotvené v českém vzdělávacím systému. Prostřednictvím aktivit pro veřejnost napomáháme rozvoji otevřeného dialogu a porozumění mezi cizinci a většinovou společností.
Rodičům s migrační zkušeností a jejich dětem pomáháme zorientovat se v českém školství a v začlenění do společnosti. Nabízíme kurzy češtiny jako druhého (cizího) jazyka pro děti i dospělé.
Pedagogům a školám poskytujeme poradenství ve vzdělávání dětí, které nemají žádnou či dostatečnou znalost češtiny. Nabízíme semináře, metodickou podporu a materiály do výuky. Od roku 2009 spravujeme portál Inkluzivní škola.cz, kde zveřejňujeme informace a materiály pro pedagogy.
Navrhujeme a prosazujeme systémové změny, které reflektují potřeby škol a dětí s odlišným mateřským jazykem a které rozvíjí jejich potenciál.
Prostřednictvím aktivit pro veřejnost napomáháme porozumění mezi cizinci a většinovou společností.
Vycházíme z přesvědčení, že vzdělaní lidé jsou pro společnost přínosem, ať už pocházejí odkudkoliv.
Naším posláním je aktivně přispívat k nastavování a zkvalitňování podmínek podporujících rovné příležitosti rodin a dětí s migrační zkušeností, a to především v oblasti vzdělávání, které je jednou z podmínek úspěšného začlenění do společnosti.
Společnost, která zaručuje všem rovné příležitosti a rozvíjí a využívá jejich potenciál.
Zakladatelky: Tereza Günterová, Linda Tutterová, Zuzana Vodňanská
Správní rada: Tereza Günterová, Jan Walter, Monika Krkošková, Ivana Pauerová Miloševičová, Nina Numankadič, Hana Hniličková
Dozorčí rada: Kristýna Fantová, Linda Tutterová, Petra Kozílková
META byla zaregistrována Ministerstvem vnitra ČR v prosinci roku 2004 jako občanské sdružení pod identifikačním číslem (IČ) 26982633. Od 28. 1. 2014 je META registrována v rejstříku obecně prospěšných společností u Městského soudu Praha.
V roce 2004 se zakladatelky na základě dlouholeté pracovní zkušenosti v již existujících organizacích pracujících s migranty, rozhodly zaměřit svou činnost na podporu mladých migrantů a nabídnout této skupině pomoc při rozhodování o jejich dalším životě v České republice nebo jinde, při volbě studia a povolání, při řešení problémů spjatých s jejich specifickým sociálním a právním postavením.
Výpis z rejstříku obecně prospěšných společností (PDF)
META začala prakticky fungovat až od září roku 2006, kdy byl z Evropského sociálního fondu podpořen „startovní“ projekt s názvem Poradenské a informační centrum pro mladé migranty (PIC). Tento dvouletý projekt byl sestaven tak, aby zabezpečil vznik a dvouletý provoz poradenského a informačního centra, jako základní jednotky META.
Hlavní náplní činnosti centra bylo poskytování kvalifikovaného sociálního poradenství orientovaného na vzdělávací a následně pracovní možnosti v ČR s ohledem na specifika potřeb cílové skupiny. Cílem bylo podpořit mladé migranty v dalším vzdělávání a následně ve vhodné volbě povolání a umožnit jim sdílet a řešit další problémy spojené s jejich “migrantskou” zkušeností.
Postupně se činnost organizace rozšiřovala a kromě poradenství cizincům se nyní věnuje i koncepční činnosti v oblasti vzdělávání cizinců, poradenství pedagogům a realizaci vzdělávacích aktivit.
Logo META ZÁKLADNÍ bordó
Logo META bílé
Logo META zelené
Logo META modré
Logo META fialové