Věříme v otevřené, inkluzivní vzdělávací prostředí, které podporuje a přijímá kulturní a jazykovou rozmanitost. Naše vize spočívá v tom, aby všechny děti, včetně těch žáků a žákyň, pro něž vyučovací jazyk v českých školách není jejich prvním jazykem, měly v České republice rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání a byly schopny naplno rozvíjet svůj potenciál. Chceme, aby vyučující ve školách disponovali kompetencemi, sebevědomím a nástroji, které jim umožní vytvářet bezpečné a podnětné prostředí pro začleňování a vzdělávání vícejazyčných žáků a žákyň a rozvoj jejich potenciálu. Aktivně přispíváme k tomu, aby potřeby vícejazyčných dětí, jejich vyučujících i samotných škol byly vnímány, poslouchány a řešeny. Společně hledáme cesty, aby český vzdělávací systém byl přístupnější a spravedlivější. Podporujeme rovné příležitosti ve vzdělávání.
Vícejazyčné děti jsou všechny děti, žáci a žákyně, pro které čeština není prvním jazykem. Můžou nebo také nemusí mít vlastní migrační zkušenost, vyrůstají částečně v jiné kultuře (a to i v rámci ČR). Některé přišly do České republiky v průběhu svého vzdělávání ze země původu s neznalostí zdejšího vyučovacího jazyka a postupně se zapojují do vzdělávání. Patří mezi ně ale i děti, které se v ČR narodily a vyrůstají v rodinách, kde se mluví jazyky odlišnými od jazyka vyučovacího, ať už mají české či cizí státní občanství. A v podobné situaci se nacházejí také děti českého původu, které dlouho pobývaly mimo území ČR a v češtině se formálně nevzdělávaly.
Tento rok jsme začali spuštěním participativní kampaně To je náš hlas. Slyšíte nás? Pozornost. Podpora. Potenciál. a následným kulatým stolem pro zákonodárce a odborníky z MŠMT, který se uskutečnil 1.2. pod záštitou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové v Lichtenštejnském paláci v Praze. Na akci jsme spolu s akční skupinou vícejazyčné mládeže prezentovali klíčové problémy a návrhy jejich řešení.
Pokračujeme v jednáních s klíčovými aktéry s cílem vytvořit shodu na potřebné změně. Navrhli jsme úpravu legislativy v rámci meziresortního připomínkového řízení ke školskému zákonu.
V říjnu tuto novelu školského zákona schválila vláda a koncem roku 2024 bylo zahájeno projednávání v Poslanecké sněmovně. Návrh obsahuje zásadní změnu v §20, a to v rozšíření cílové skupiny dětí s nárokem na podporu i o děti s českým občanstvím, jejichž integrační potřeby jsou podobné potřebám cizinců. Týká se to například dětí, které vyrůstají v rodinách, kde čeština není hlavním jazykem, nebo těch, které před nástupem do české školy dlouhodobě pobývaly v zahraničí. Druhou klíčovou změnou je rozšíření nároku na úpravy podmínek přijímacího řízení na střední školy i na žáky, kteří část povinné školní docházky absolvovali v české základní škole. Přijetí těchto změn bude mít výrazný dopad na školní úspěšnost a rozvoj potenciálu dětí a mladých lidí, jejichž potřeby jsou dosud opomíjeny a systémově nedostatečně řešeny.
Důležitým milníkem v legislativní oblasti je úprava vyhlášek č. 13/2005 Sb. a č. 48/2005 Sb. k poskytování bezplatné jazykové přípravy na základních a středních školách, platná od září 2024. Změny zahrnují například navýšení počtu hodin jazykové přípravy, rozšíření nároku a úpravy parametrů pro organizaci skupin pro jazykovou přípravu na školách. Některé klíčové návrhy, které jsme předložili v rámci připomínkového řízení, byly v konečné verzi schváleny v souladu s našimi doporučeními.
Hlavní prioritou naší advokační činnosti je zvýšení přístupnosti středních škol pro mládež, která je na vstupu, výstupu i v průběhu středního vzdělání znevýhodněna jazykovou bariérou. Ve spolupráci s Úřadem vlády ČR připravujeme konferenci s názvem Pozornost. Podpora. Potenciál. Přístupnost vzdělání pro mládež s migrační zkušeností – aktéři a výzvy, která se uskuteční 20. března 2025 v Praze.
Napište nebo zavolejte.
media@meta-ops.cz
+420 608 863 915