Věříme v otevřené, inkluzivní vzdělávací prostředí, které podporuje a přijímá kulturní a jazykovou rozmanitost. Naše vize spočívá v tom, aby všechny děti, včetně těch žáků a žákyň, pro něž vyučovací jazyk v českých školách není jejich prvním jazykem, měly v České republice rovný přístup ke kvalitnímu vzdělání a byly schopny naplno rozvíjet svůj potenciál. Chceme, aby vyučující ve školách disponovali kompetencemi, sebevědomím a nástroji, které jim umožní vytvářet bezpečné a podnětné prostředí pro začleňování a vzdělávání vícejazyčných žáků a žákyň a rozvoj jejich potenciálu. Aktivně přispíváme k tomu, aby potřeby vícejazyčných dětí, jejich vyučujících i samotných škol byly vnímány, poslouchány a řešeny. Společně hledáme cesty, aby český vzdělávací systém byl přístupnější a spravedlivější. Podporujeme rovné příležitosti ve vzdělávání.
Vícejazyčné děti jsou všechny děti, žáci a žákyně, pro které čeština není prvním jazykem. Můžou nebo také nemusí mít vlastní migrační zkušenost, vyrůstají částečně v jiné kultuře (a to i v rámci ČR). Některé přišly do České republiky v průběhu svého vzdělávání ze země původu s neznalostí zdejšího vyučovacího jazyka a postupně se zapojují do vzdělávání. Patří mezi ně ale i děti, které se v ČR narodily a vyrůstají v rodinách, kde se mluví jazyky odlišnými od jazyka vyučovacího, ať už mají české či cizí státní občanství. A v podobné situaci se nacházejí také děti českého původu, které dlouho pobývaly mimo území ČR a v češtině se formálně nevzdělávaly.
Projednávaná novela školského zákona navrhuje změny v § 20, díky nimž by historicky poprvé měly na jazykovou přípravu nárok i děti s českým a dvojím občanstvím. Zároveň by se rozšířil okruh uchazečů o střední školy, kteří by získali nárok na úpravu podmínek přijímacího řízení.
Společně s dalšími klíčovými aktéry usilujeme o zrušení znovuzavedené možnosti zvláštních zápisů do 1. tříd pro ukrajinské děti, přijaté v rámci Lex Ukrajina VII. Toto opatření považujeme za diskriminační, nefunkční a neefektivní pro řešení kapacitní krize škol v přetížených lokalitách.
Dne 20. března 2025 jsme ve spolupráci s Úřadem vlády ČR uspořádali konferenci Pozornost, Podpora, Potenciál | Přístupnost vzdělání pro mládež s migrační zkušeností – aktéři a výzvy, která se zaměřila na nedostatečnou systémovou podporu mladých lidí s migrační zkušeností při přechodu na střední školy a během studia. Hlavními překážkami jsou chybějící jazyková příprava před vstupem na SŠ, neznalost vzdělávacího systému, nedostatečná podpora vícejazyčných žáků a jejich vyučujících, a také bariéry v podobě jednotné přijímací zkoušky a státní maturity z českého jazyka.
Více o konferenci naleznete zde.
Napište nebo zavolejte.
media@meta-ops.cz
+420 608 863 915