Devátý díl seriálu Ochránce s názvem Hidžáb poukázal na téma kulturní a náboženské odlišnosti na střední škole v Teplicích. Díl vycházel ze skutečných příběhů dvou středoškolaček muslimského vyznání. Mladá žena somálského původu byla střední zdravotnickou škole v Praze nucena sundat šátek v teoretické výuce, a proto nakonec vzdělávání přerušila. Následně se se školou soudila. Ačkoliv Nejvyšší soud vrátil žalobu k projednání a uznal žalující stranu, mladá žena nakonec žalobu stáhla. Z obav ze stupňujících se nenávistných reakcí veřejnosti. Druhá, „teplická kauza“, byla naopak spojena právě s negativní až nenávistnou reakcí veřejnosti na studium zahalené dívky ve škole. Sama škola s tím problém neměla.
Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že zásadním problémem je zahalování dívek a kulturní neporozumění, ale také xenofobie české veřejnosti. Ve skutečnosti je největším problémem vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem na středních školách jejich mnohdy nízká úroveň češtiny. Tu způsobuje neexistující jazyková příprava před vstupem na střední školu a nedostatečná podpora během studia. Mladí lidé bez dostatečné znalosti jazyka proto často neprojdou přes jednotnou přijímací zkoušku. A pokud ano, dlouho ve škole nezůstanou. Až polovina z nich se ocitá mimo vzdělávací systém.
Společnost META již mnoho let upozorňuje, že před vstupem na střední školu zásadně chybí jazyková příprava, ale i systematická podpora v průběhu studia. Více například v našich Systémových doporučeních.
V rámci unikátního projektu Don´t give up! financovaného dánskou nadací VELUX Foundation již šest let nabízíme roční intenzivní jazykový kurz před vstupem na SŠ mladým lidem, kteří přišli po ukončení základní školy v zemi původu a na vstup na SŠ v ČR nemají kvůli neznalosti jazyka šanci. Tuto možnost má ročně jen 24 studentů. Mladých lidí, kteří by tuto podporu v celé ČR potřebovali, je ale až 500. V projektu podporujeme studenty i v průběhu jejich studia na SŠ formou zdokonalovacích kurzů. A stejně tak se zaměřujeme na jejich pedagogy. Mimo jiné chystáme vydání metodiky a na přelomu roku budeme pořádat i zbrusu nové semináře zaměřené na podporu v češtině. Informace a metodickou podporu také soustředíme na www.inkluzivniskola.cz.
V reakci na seriál měla naše programová ředitelka Kristýna Titěrová příležitost vystoupit v několika rozhovorech. V nich se můžete dozvědět více o tom, co je skutečnou překážkou samotným žákům s OMJ i jejich školám při vzdělání a podpoře (nejen) na SŠ.
– klikněte pro přehrání
K dílu jsme vydali také tiskovou zprávu. Upozorňujeme v ní na potřebu systémově zavést roční přípravný kurz před SŠ, který v českém vzdělávacím systému zásadně chybí. Alarmující je i výše školní neúspěšnosti a předčasného opouštění středních škol mladými lidmi s cizí státní příslušností. Více než třetina 17 letých mladých z ciziny je už mimo vzdělávací systém. Ve srovnání se 4,3 % neúspěšných Čechů to naznačuje obrovský problém výuky a podpory na středních školách. To může mít do budoucna negativní ekonomické i sociální dopady.
Pokud vás zajímají naše Strategické cíle, podívejte se na kampaň Neznalost jazyka neomlouvá.