Zveme vás na konferenci “Česky levou zadní?”, která se bude konat ve čtvrtek 7. dubna 2022 v Praze v Sále architektů na Staroměstské radnici.
Již sedmým rokem připravujeme nově příchozí mladé lidi s migrační zkušeností na studium střední školy v ČR. V českém vzdělávacím systému zatím chybí příležitost osvojit si vyučovací jazyk na dostatečnou úroveň pro zvládnutí střední školy. Cílem konference je sdílet zkušenosti s jazykovou přípravou v rámci ročního přípravného kurzu před vstupem na SŠ, sociálním a kariérovým poradenstvím i podporou žáků v průběhu studia středních škol. Na konferenci představíme rovněž novou metodiku podpory žáků s OMJ pro pedagogy středních škol.
Součástí konference bude panelová diskuze o potřebnosti jazykové přípravy před střední školou a praktické workshopy, na kterých představíme výukové materiály, včetně online aplikace, tipy na podporu akademického jazyka a nově vzniklé kurikulum ČDJ pro studenty SŠ.
Streamován bude pouze dopolední blok, workshopy proběhnou prezenčně.
Zkušenosti sdílené na konferenci budou využitelné i pro podporu nově příchozích dětí a dospívajících z Ukrajiny a jejich výuku.
Panelové diskuze se zúčastní:
Anna Dumont
Anna Dumont je ředitelkou odboru integrace trhu práce sekce zaměstnanosti na Ministerstvu práce a sociálních věcí. V minulosti působila v nevládním sektoru, zejména v oblasti migrace a lidských práv. Byla ředitelkou Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty, dříve působila v Amnesty International, byla projektovou manažerkou Evropského sociálního fondu a působila v kanceláři OSN v Praze. Dlouhodobě se zabývá problematikou diskriminace a rovných práv, integrací znevýhodněných skupin, vzděláváním a integrací na trh práce. Vystudovala Mezinárodní studia a Veřejnou a sociální politiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.
Daniel Prokop
-Sociolog a zakladatel výzkumné organizace PAQ Research
-Člen NERV
-Člen expertní skupiny pro tvorbu Strategie vzdělávání 2030
-Působí na Fakultě sociálních věd UK.
-Zaměřuje se na kvantitativní výzkum v oblastech vzdělávání, sociálních nerovností a chudoby, sociální politiky a sociální stratifikace.
-V roce 2020 vydal knihu Slepé skvrny: o chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti.
Lukáš Vlček
Ředitel Krajského centra vzdělávání a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Plzeň. Lektor a mentor komunikace ve škole a kolegiální podpory pedagogických pracovníků. Dlouhodobě se věnuje oblasti rozvoje kariérových kompetencí nejen ve školním prostředí. V rámci Asociace Krajských vzdělávacích zařízení je v současné době členem pracovní skupiny projektu Partnerství 2030, která se zaměřuje na Wellbeing ve škole.
Lenka Herčíková, vedoucí centra, Centrum pro cizince JMK
Petr Bannert, MŠMT, ředitel odboru středního, vyššího odborného a dalšího vzdělávání
Na konferenci dále vystoupí:
Pavlína Vališová
Absolventka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity oboru český jazyk a literatura. Od roku 2006 se věnuje výuce češtiny jako cizího/druhého jazyka v různých typech kurzů. V současné době působí jako lektorka v programu Česká studia na Filozofické fakultě UK a v kurzu lektorských dovedností v Centru pro integraci cizinců. Zabývá se využitím korpusů ve výuce jazyků, o korpusech ve výuce vedla semináře na FF MU v Brně. V Metě pracuje od roku 2017 jako lektorka a metodička ročního přípravného kurzu češtiny ke studiu na SŠ. Pro tento kurz vyvíjí mobilní výukovou aplikaci a vytváří výukové materiály.
Linda Štencová
Výuce češtiny jako druhého jazyka začala věnovat už v průběhu studia na PedF UK v rámci brigády v Demokratickém centru pro vzdělávání, odkud plynule přešla do METY. Tam třetím rokem působí jako třídní učitelka jedné ze tříd ročního jazykového kurzu, jehož cílem je studenty a studentky připravit na studium na střední škole. V rámci výuky se ráda opírá o originální a autentické materiály, se studenty často a ráda diskutuje o nejrůznějších společensko-kulturních tématech a snaží se v nich podporovat přirozenou zvídavost. Na konferenci spolu s kolegyní Pavlínou Vališovou podrobněji přiblíží koncepci celého ročního kurzu a na workshopu s kolegyní Michaelou Jiroutovou seznámí účastníky a účastnice s metodami, kterými lze procvičovat a upevňovat akademický jazyk.
Hana Marková
Od roku 2007 se v METĚ věnuje poradenství v oblasti vzdělávání lidem bez rozdílu věku a státní příslušnosti. Šestý rok spolupracuje s účastníky ročního přípravného kurzu ke studiu na střední škole. Společně s kolegy se snaží předávat zkušenosti z přímé práce s klienty ostatním profesionálům.
Mgr. Eva Kremlíková
V Centru pro integraci cizinců podporuje v rámci sociálních služeb zejména rodiny s dětmi. V rámci projektu Don´t give up pracuje s dospívajícími cizinci a pomáhá jim s řešením jejich životní situace v souvislosti s dalším vzděláváním.
Mgr. Michaela Jiroutová
Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, obor Učitelství pro střední školy – aprobace Český jazyk a literatura a společenské vědy. V minulosti vyučovala na střední odborné škole, kde se mj. intenzivně zabývala také výukou Češtiny pro cizince. V organizaci META působí od ledna 2017 v sekci služeb pro pedagogické pracovníky, kde se věnuje poradenství a metodické podpoře pedagogům SŠ, spoluvytváří a lektoruje semináře pro pedagogy středních i základních škol, částečně spravuje portál www.inkluzivniskola.cz a podílí se na tvorbě výukových a metodických materiálů pro pedagogy. Publikuje články a aktivně se účastní konferencí a dalších akcí pro odbornou veřejnost v tematice podpory žáků s OMJ na středních školách. Je metodičkou maturitního kurzu pro středoškoláky, sama také vyučovala v různých kurzech češtiny nebo doučovala žáky s OMJ.
Mgr. Karolina Kenderová
Vystudovala Učitelství češtiny jako cizího jazyka a Tlumočnictví – čeština/francouzština na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po studiu se věnovala výuce v různých typech kurzů jak skupinových, tak individuálních. Spolupracovala například s Integračním centrem Praha, Poradnou pro integraci či Ústavem bohemistických studií na Univerzitě Karlově. V letech 2016-2019 působila jako lektorka českého jazyka na Slezské univerzitě v Katovicích v Polsku. V současné době se v METĚ věnuje tématu češtiny jako druhého jazyka, specificky pro kategorii žáků od 15 let.
Konferenci pořádáme ve spolupráci s MHMP.