V roce 2020 jsme zorganizovali 4 dobrodružné výpravy po Žižkově (Praha 3) a 1 rodinnou komunitní akci.
V roce 2021 jsme ve stejném formátu realizovali 3 červnová dobrodružství na Sedmičce v Holešovicích (Praha 7) a 4 letní dobrodružství na Trojce (ke dvěma dobrodružným výpravám za Žižkou a za židovskou kulturou jsme přidali dvě tvořivé dílny).
Tyto aktivity mají charakter příměstského tábora a představují kombinaci poznávací vlastivědné procházky s tvořením. Někdy do sebe zahrnují pohybové aktivity, někdy mají i formát bojovky. Děti vždy projdou úvodní seznamovací aktivitou, snažíme se je zapojit jak do skupinové práce, tak i do aktivit ve dvojicích, a necháváme je pracovat i individuálně.
Každá výprava má konkrétní téma a dle toho rozvíjí různé dovednosti nebo nabízí rozšíření jiných znalostí.
Snažíme se těmito aktivitami podpořit komunitu v konkrétní čtvrti a proto spolupracujeme s lokálními aktéry (na Praze 3 už jsme spolupracovali se Správou židovských hřbitovů, s Klubem vojenské historie – Bunkr Bezovka, s farností Cyrila a Metoděje spravující prostor kolem kaple sv. Vojtěcha, s kempem Pražačka; na Praze 7 jsme měli možnost využít prostor Pražské tržnice, navštívili Dox nebo Cross Club).
Čtenářské dílny
Na půdě Městské knihovny Praha (pobočky Tusarova na Praze 7 a Vozovna na Praze 3) jsme spustili sérii čtenářských dílen s tvořením. Cílem dílen je zaujmout nejmladší čtenáře, pracovat s jejich čtenářskou gramotností i s uměním vyprávět příběhy. Na základě přečteného se potom výtvarně a jinak tvoří. Díky kombinaci různých činností je tak podpořen kladný vztah ke čtení a ke knihám vůbec.
Na fotky z akcí se podívejte tu.
Urban sketching aneb cyklus 8 workshopů s kreslením v terénu
V průběhu několika týdnů od září do listopadu 2021 skupinka dětí v doprovodu lektorky Věry Tůmové zkoumala terén na Praze 7 a učila se různým technikám, jak “skečovat”. Děti se tak naučily vnímat okolí jinak než v běhu – naučily se pozorovat lidi i jiné obyvatele města, srovnávat různé tvary budov nebo stromů, vidět barvy a jejich odstíny, cítit tep města a přenášet ho na papír. Unikátní cyklus tak v sobě spojil poznávání čtvrti s tvořením. Netvořilo se jenom na ulici, ale v rámci workshopů děti měly azyl i v Přístavu 7 nebo ve Vodárenské věži na Letné.
Na fotky z akce se podívejte tu.
Komunitní akce pořádaná ve spolupráci s kempem Pražačka na Praze 3 proběhla v duchu pohodového odpoledne pro malé i velké. Děti mohly využít tvořivých dílen (kreslení na hrnek, vytvoření vlastního penálu nebo záložky) a pohybových her na travnaté ploše kempu. Zároveň byl vytvořen školní swap na výměnu použitých či nových školních potřeb, menší návštěvníci si mohli nechat pomalovat obličej, zatímco jejich rodiče si ugrilovali něco k snědku. K tomu všemu jím živě hrál hudebník a zpěvák britského původu – Alasdair Bouch.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
Čtení s tvořením pod širým nebem
Tato výprava představuje čtení v terénu s následným tvořením. Vybrali jsme knihu Zuza v zahradách, jejíž hlavní postavou je holčička, která jezdí do zahrádkářské kolonie a tam potkává různé sousedy, hraje si se psem a jednoho dne najde záhadný klíč… Akce je tvořená procházkou zahrádkářskou kolonií Na Balkáně. Cestou se s dětmi zastavujeme a čteme z knihy, pozorujeme okolí a hledáme různé rostliny (případně kreslíme křídou na chodníku a také na dřevěných schodech). V závěru najdeme klíče, dojdeme na zahradu, kde tvoříme naši vlastní zahradu (použili jsme techniku bramborových razítek a malbu vodovkami či akrylem s použitím různých přírodních materiálů).
Na fotky z akce se podívejte tu.
Hudebně-pohybová dílna v trávě
Tato akce je realizována ve spolupráci s Ondřejem Tichým ze spolku Potichounku. V hudebně-pohybové dílně se snažíme děti seznámit s různými nástroji světa i s nástrojem vlastního těla. Děti pak pracují s rytmikou v hudbě i s rytmikou v těle, zkouší použít různé smysly (pohyb se zavřenýma očima, vnímání zvuku se zavřenýma očima). Kombinací pohybových, tanečních a dýchacích technik se dostaneme k vlastní tvorbě a improvizaci. Zrovna tak poté, co si osaháme hudební možnosti, tak zkusíme společně vytvořit kapelu.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
Záhada v Pražské tržnici aneb Sherlock Holmes přijel do Prahy
Děti jsou přizvané k tomu, aby nám pomohly vyřešit záhadné zmizení drahokamu přátelství ze svatováclavské koruny, aby tak vrátily lidem kamarádské vztahy a solidaritu. Naposled byl lesk kamene spatřen u brány Pražské tržnice a proto se vydáváme tam, abychom ho našli. V tom nám přijel pomoci dokonce i sám Sherlock Holmes. Děti s ním mají krátký výcvik zaměřený na různé dovednosti, které pak uplatní během cesty po indiciích a úkolech. Musí tak např. rozluštit šifru, rozpoznat otisky několika možných pachatelů nebo třeba pomocí lupy přečíst miniaturní vzkaz. V závěru se drahokam přátelství nečekaně najde v rukou ducha Pražské tržnice – řezníka.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
SK8 tour
Tato akce představuje aktivní dopoledne na Letné, kde se děti pod vedením lektora mohou naučit základům skejtování anebo prohloubit své již nabyté dovednosti. Zároveň je tu možnost pracovat víc s rovnováhou na slackline. Pro milovníky tvoření je tu možnost ušít si svůj malý “hakisak” a hrát s ním, dále se také nabízí turnaj s fingerskejtem.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
Holešovická cool-túra
Součástí této výpravy je návštěva DOXu a workshop z jejich programu (konkrétně se v tomto případě jednalo o témata udržitelné architektury, cestování s návštěvou vzducholodi). Následně se jde do ulic, kde se pracuje metodou Urban Sketchingu – což je snaha zachytit každodennosti v ulicích města (někdy stejné věci různými pohledy, nebo různé objekty z jednoho výchozího pohledu atd.). Cestou mají děti možnost také vidět výtvory z recyklovaných materiálů v Cross klubu.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
V období distanční výuky a lockdownu se nám podařilo zorganizovat několik zdařilých online sérií workshopů.
V době distanční výuky, kdy děti byly přikované k obrazovkám se nejprve zdálo nesmyslné nabízet cokoliv dalšího, co je připoutá ještě víc k počítači. Nicméně se ukázalo, že to mělo smysl. Společně jsme mohli například číst a také se věnovat pohybu, který byl naopak právě v tomto období velmi žádaný. Online formát byl velmi výhodný pro propojení vzdálených domácností, tedy těch, kteří by za normálních okolností nenašli čas na cestu až k nám.
Tvoříme doma a spolu
Série výtvarných setkání s Veronikou Zacharovou, která pro každou hodinu vytvořila video-tutorial na vlastní tvorbu. Děti si tak mohly při seznamovací lekci vytvořit svůj skládaný autoportrét nebo třeba svůj pokojíček ve 3D rozměru. Tvořit se vždy začalo na lekci a poté svůj výtvor účastníci dodělávali sami doma. Na následující hodině se společně diskutovalo o tom, co vytvořili a proč.
Letáček k akci zde.
Adventní workshopy
Série jednotlivých setkání v průběhu Adventu měly za cíl propojit děti uzavřené v domácnostech, dát jím možnost tvořit a povídat si o tom. Děti tak ilustrovali čtený příběh, potkali se s Mikulášem a Čertem, pekli perníčky či společně pomocí kvízu “cestovali” virtuálně po Česku.
Letáček k akci zde.
Příběhové tance
Během 7 lekcí se děti mohly rozhýbat a roztancovat. Dobrovolník a zkušený lektor Martin Troška četl příběh inspirovaný různými pohádkami na základě, kterého pak všichni společně do rytmu hudby tančili jako postavy v příběhu. Na konci lekce děti shrnuly, co se v příběhu dozvěděly.
Letáček k akci zde.
Pohybový workshop
Cílem těchto setkání je rozhýbat děti po hodinách sezení a motivovat je a inspirovat k tanci. Každé setkání začíná rozdýcháním, dále krátkým warm-upem a poté následují cvičení koordinační a tvořivá (např. pohyb/tanec jen jednou částí těla, cvičení na jedné noze na rovnováhu, volný tanec s několika konkrétními prvky jako např.otočka, skok, sesunutí se na zem; zrcadlení se – jeden vede v pohybu ostatní).
Letáček k akci zde.
Výprava za Žižkou na Vítkov
Úvodem se děti v krátkém videu dozví (nebo připomenou), kdo byl Jan Žižka. Dále si každý vytvoří husitský vůz (s použitím recyklačních materiálů) a také korouhvičku na výpravu. Poté se skupina vydá na cestu. Trasa vede přes Vítkov (z jeho východní části až do západní k památníku Žižky). Během cesty děti plní různé úkoly a získávají body v podobě žetonků (malé dukátky). Mezi úkoly je práce s buzolou, s mapou, poznávačka rostlinstva, štafeta naslepo nebo dokonce i střelba z luku. V závěru se děti potkají s Žižkou.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
Na horký den je nejlepší Studená válka aneb Pojďme spolu do bunkru
V první části této výpravy skupina navštíví protiatomový kryt – bunkr na Parukářce, kde se dozví něco málo o období Studené války. Následuje řada aktivit zaměřená na “přežití”. Děti pracují ve skupině, ve dvojici i samostatně. Musí vyřešit řadu situací jako například práce ve dvojici, kdy jeden z nich je “nevidomý”, poznání předmětů potřebných k přežití v lese, diskuze nad tím, které profese jsou pro život/přežití potřebnější, pohybové hry na postřeh i na rychlost atd.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
Po stopách židovské kultury
Procházka čtvrtí s plněním úkolů, které vedou děti k postupnému objevování židovské kultury. Děti se během procházky dozví o tom, proč mají Židé ve svém znaku 6-cípou hvězdu, k čemu slouží sedmiramenný svícen, jak fungují židovské lázně zvané Mikve, poznají místní Stolpersteine a podívají se na židovský hřbitov. Celá procházka je zarámovaná tajným vzkazem od rabína, který děti v závěru dovede až ke Golemovi. Děti si potom mohou vyrobit svého malého Golema z “hlíny”.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
I na Žižkově je příroda
Tato výprava se snaží o mikroskopické poznání přírody na malém úseku v městském parku. Děti rozdělené do skupin rotují po 3 stanovištích. Jedno stanoviště nabízí “vědecké” bádání s pomocí lupy, mikroskopu, vytváří se tam sluneční hodiny a dělají se různé přírodopisné pokusy. Další stanoviště aktivně pracuje s poznáním stromů, rostlin, barev a vůní. A poslední stanoviště nabízí dětem možnost natočit minifilm o přírodě – s pomocí mobilního telefonu děti zkouší zachytit přírodu kolem sebe. Vytvoří zvukovou stopu. Následně je vše zpracováno do notebooku a spojeno do krátkého dokumentu. Závěrem celé akce je společné tvoření pomocí přírodních materiálů a promítnutí vzniklých dokumentů.