Ve dnech 15. a 16. června 2015 společnost META v pražském Goethe-Institutu pořádala mezinárodní konferenci s názvem Vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem: výzvy a inspirace.
Konference se zúčastnilo přes 70 zástupců různých oblastí (nejvíce však učitelů a ředitelů škol, pracovníků pedagogicko-psychologických poraden, učitelů češtiny jako druhého jazyka, zástupců úřadů městských částí Prahy i krajských úřadů a dalších klíčových aktérů).
Oba dny byly věnovány odborným příspěvkům zahraničních i českých odborníků a dále pak zástupcům Krajského úřadu Moravskoslezského kraje (Mgr. Martina Plchová), Ministerstva vnitra (PhDr. Helena Dluhošová), Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (PhDr. Hana Frýdová) a České školní inspekce (PhDr. Ondřej Andrys, MAE). V programu byly zařazeny i odborné diskuze a workshopy.
První den jsme se věnovali výzvám a inspiracím ze zahraničí, konkrétně ze Saska a z Finska. V příspěvcích jsme představili novou publikaci METY „Komparace národních politik“, jejímž cílem bylo porovnat český systém s finským a se saským a v osmi oblastech definovat výzvy i inspirace na poli vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem. Odpolední program byl věnován praktickým workshopům a diskuzím pod vedením paní MEd. Jenni Alisaari z Finska, z Univerzity v Turku a paní Friederike Schulz a Uty Reichel z Kompetenčního centra pro jazykové vzdělání z německých Drážďan. Na závěr prvního dne konference se sešlo dalších více než 30 hostů, výherci literární a tvůrčí soutěže „Čeština je i můj jazyk“ a jejich rodiče a učitelé, a byla jim slavnostně předána ocenění.
Druhý den byl tematicky a řečnicky pestrý. Od propojování klíčových aktérů v této oblasti na různých úrovních přes konkrétní systémová doporučení jsme si vyslechli zkušenosti rodiče žáka s odlišným mateřským jazykem a následně jsme publiku představili téma češtiny jako druhého jazyka (Mgr. Barbora Štindlová, Ph.D., UJOP). Věnovali jsme se tomuto tématu ve vztahu k předškolním dětem a také jsme představili osnovy češtiny jako druhého jazyka.
Další informace o proběhlé konferenci a vybrané prezentace ke stažení najdete zde.
Děkujeme všem řečníkům a hostům za obohacující setkání.
Podívejte se na fotografie z prvního a druhého dne konference na našem facebookovém profilu.
Konference se konala pod záštitou PhDr. Marcela Chládka, MBA, ministra školství, mládeže a tělovýchovy
a za laskavé podpory Goethe-Institutu.
Konference je spolufinancována z prostředků Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí.