Jaké může mít dopady uzavření škol na děti s jazykovým či sociálním znevýhodněním při přechodu z MŠ na ZŠ? Je návrat do MŠ či opakování první třídy podpora těch nejmenších nebo traumatizující zkušenost? Měly by školy podporovat každé dítě, aby se rozvíjelo v rámci svých možností nebo bezpodmínečně trvat na tom, aby všechny děti vyhověly stejným nárokům? Co si o tom myslí zkušení pedagogové? A jak se k tomu staví odborníci? Jaká podpora se u těchto dětí osvědčuje?
Dne 21. září 2021 proběhla online panelová diskuze Děti z kola ven!, na které jsme spolu s organizací Člověk v tísni chtěli upozornit na výraznou školní neúspěšnost dětí s OMJ a dětí se sociálním znevýhodněním v první třídě základní školy.
Z dat vyplývá, že 1,5% dětí v první třídě má buď dodatečný odklad, nebo první třídu opakují. Nejčastěji ve strukturálně zatížených regionech (Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj). Děti s cizí státní příslušností propadají v první třídě dvojnásobně častěji než jejich spolužáci z ČR.
Své zkušenosti a názory sdíleli zástupci škol, poradenských pracovišť a další odborníci. Akcí provedla Kristýna Titěrová, naše programová ředitelka.
Podívejte se na záznam z diskuze, který je zejména o tom, jak těmto smutným číslům předcházet včasnou a dostatečnou podporou.