Podívejte se na záznam z diskuze
Kdo je dvojjazyčný asistent pedagoga (DAP)?
Jak se liší jeho práce ve školách od běžných asistentů pedagoga a v čem spočívá jeho přínos pro podporu dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ)?
Jaké mají školy možnosti zaměstnat a financovat tuto pozici? A bude dvojjazyčný asistent pedagoga součástí českého vzdělávacího systému?
Setkání je určeno vedení škol, pedagogickým pracovníkům, asistentům pedagoga i zástupcům odpovědných orgánů, jejichž činnost se dotýká práce asistentů pedagoga a/nebo podpory dětí a žáků s OMJ (či obecněji inkluzivního vzdělávání).
Kdy: 9. listopadu 2021 od 15 – 18 hodin
Kde: online, platforma ZOOM
Cena: zdarma
Cílem diskusního setkání je poukázat na význam pozice dvojjazyčného asistenta pedagoga (DAP) jako prospěšného a efektivního nástroje podpory dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ) ve školách. Své vlastní zkušenosti představí dvojjazyčné asistentky pedagoga, které pracují s dětmi a žáky s OMJ v MŠ a ZŠ. Zástupkyně vedení škol se pak podělí o dobrou praxi se zaměstnáváním DAP. Dozvíte se blíže, co přesně je náplní práce DAP, v čem se liší od běžných asistentů pedagoga a v čem spočívá přínos jejich zapojení do školního prostředí (pro děti a žáky s OMJ, pro učitele i pro rodiče).
Druhým cílem je představit současné možnosti zaměstnávání dvojjazyčných asistentů pedagoga ve školách zejména s ohledem na financování této pozice z operačních programů a z podpůrných opatření. S klíčovými aktéry a experty budeme rovněž diskutovat otázku ukotvení této pozice v českém vzdělávacím systému a legislativě.
Na setkání vystoupí (bude upřesněno):
Za METU, o.p.s.:
Zkušenosti s prací DAP ve školách a dobrou praxi představí:
Expertní stanovisko bude prezentovat:
Pohled klíčových aktérů představí zástupci:
Kontaktní osoba:
Hana Víznerová
viznerova@meta-ops.cz
608 956 542
Kulatý stůl je realizován v rámci projektu Program na podporu pedagogů při vzdělávání dětí a žáků s OMJ, který je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci Výzvy Podpora aktivit integrace cizinců v regionálním školství v roce 2021