Ve středu 11. října 2023 proběhla konference Cítit se dobře ve škole aneb Wellbeing jako základ vzdělávání nejen vícejazyčných dětí. Cílem bylo zkoumat souvislosti mezi wellbeingem a vícejazyčností, mezi adaptací, začleňováním a úspěšným zapojením do výuky. Prezentující a hosté se zároveň věnovali wellbeingu vyučujících a společenství celé školy. Hlavním hostem konference byl profesor Ferre Laevers, který za hlavní pilíře učení a rozvoje dětí označuje “emocionální pohodu” a “zapojení”.
V rámci dopoledního programu proběhly příspěvky řečníků. Odpoledne bylo věnováno workshopům.
Program konference a anotace příspěvků zde.
Ferre Laevers – Jak podpořit duševní zdraví a talent u každého dítěte
Ferre Laevers – Securing mental health and talent in every child
Alicja Leix – Jazykové a mimojazykové faktory ovlivňující vícejazyčnost
Světlana Chumak – Neviditelné aspekty vztahů mezi dítětem a prostředím
Niky Nguyenová, Vân Anh Tranová – Projekt Náš hlas – participativní akční výzkum
Konference byla realizována v rámci projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání, reg. číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0021106, který je financován Evropskou unií v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
Praha, 11. 10. 2023
O wellbeingu ve školství se v posledních letech často hovoří. Nejčastěji se do češtiny tento termín trochu kostrbatě překládá jako stav osobní pohody a spokojenosti. Jak však mají učitelé wellbeing ve své praxi uchopit? Dá se nějakým způsobem měřit a hodnotit míru wellbeingu? A nemůže vést přemíra pohody a spokojenosti vlastně k pohodlnosti a být nakonec spíše na úkor učení?
„Termín wellbeing se objevuje ve Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030 a propíše se také do Velké revize Rámcového vzdělávacího programu. Všichni intuitivně tušíme, že stav fyzické a psychické pohody je pro učení důležitou, ne-li nezbytnou podmínkou. Otázkou však zůstává, jak dosáhnout toho, aby se všichni ve školách, od mateřských až po střední, cítili skutečně dobře. Proto jsme se rozhodli sezvat odborníky a hlavní aktéry v oblasti vzdělávání a inkluze a přispět tak k otevření debaty nad sledováním wellbeingu již u nejmenších dětí a nad rolí a kompetencemi pedagoga,“ vysvětluje Kristýna Titěrová, programová ředitelka neziskové organizace META, důvody, které vedly k uspořádání konference Cítit se ve škole dobře aneb Wellbeing jako základ vzdělávání nejen vícejazyčných dětí.
Účastníci konference měli jedinečnou možnost sledovat vůbec první veřejné vystoupení belgického profesora Ferre Laeverse v České republice. Ferre Laevers je zakladatelem Centra Zkušenostního vzdělávání Katolické Univerzity v belgické Lovani a jeho práce stojí například za belgickým, australským i japonským předškolním vzdělávacím kurikulem. Laeversovo jméno je v zahraničí známé jako synonymum tzv. Leuvenské pozorovací škály, jejímž je autorem. Jedná se o nástroj, který pomáhá pedagogům koncept wellbeingu uchopit a pomocí jednoduchých indikátorů u jednotlivých dětí měřit a vyhodnocovat. Tato pozorovací škála v českém prostředí využívá například Asociace lesních mateřských škol a program Začít spolu.
Profesor Laevers poukazuje na to, že wellbeing není jedinou zárukou efektivního učení, a pouze pozitivní klima ve třídě a emocionální pohoda pro optimální rozvoj dítěte nestačí. Klíčovým slovem v procesu učení je pro něj zapojení, tedy stav cílevědomého zaujetí, hlubokého soustředění, ponoření do aktivity. “Velmi ve zkratce můžeme říci, že wellbeing a zapojení přináší prospěch oběma stranám, učitel se rozvíjí, je plně zapojený a je spokojený, když vidí, jak se dětem daří,” říká Ferre Laevers.
„Mám velkou radost, že téma wellbeingu a zapojení u odborné pedagogické veřejnosti rezonuje, o čemž svědčí velký zájem o účast na naší konferenci, kterou jsme streamovali i mimopražským zájemcům. Laevers přináší konkrétní nástroje, kterými lze procesy učení popsat, pojmenovat, nacházet silné i slabé stránky procesu, zaměřit se v tomto pozorování na každé dítě a vytvářet optimální podmínky pro všechny. Výhodou Leuvenské škály je do velké míry její nezávislost na jazyku, a proto je vhodná pro využití také u vícejazyčných dětí,“ uzavírá programová ředitelky METY Kristýna Titěrová.
KONTAKT PRO MÉDIA
Jaroslav Bartoš, bartos@meta-ops.cz, tel.: 731 619 924