Vážené dámy, vážení pánové,
chtěla bych Vám všem poděkovat za spolupráci, přízeň a podporu v roce 2023.
Již tradičně jsme se pokusili shrnout události uplynulého roku a výsledky naší práce do číselné bilance, kterou Vám spolu s poděkováním a přáním všeho dobrého v roce 2024 zasílám.
Za celý METAtým Vám i Vašim blízkým přeji, aby byl příští rok pro všechny (ještě) lepší a radostnější než ten uplynulý. A těším se na případná budoucí setkání a spolupráci.
Zuzana Papáčková, výkonná ředitelka
META v číslech v roce 2023
659 osob využilo jednu z našich dvou registrovaných sociálních služeb.
Do činnosti organizace se zapojilo 52 dobrovolníků a dobrovolnic, nejvíce (45) z nich do doučování. Tím bylo podpořeno 67 klientů a klientek.
Pro 147 dětí a mladých lidí jsme uspořádali 15 kurzů češtiny různých typů a úrovní.
V září jsme spustili již 8. ročník ročního přípravného kurzu ke studiu na střední škole, v Praze máme ve 2 třídáchstudentky a studenty ze 7 různých států. Ve spolupráci s partnerskými organizacemi se letos poprvé otevřel kurz také v Plzni a v Brně.
103 dětí se vydalo na některou z 10 dobrodružných výprav po Praze nebo se zapojilo do minimálně jedné z celkem 11 tvořivých dílen.
Informační portál pro ukrajinské rodiče (jehož nová verze byla spuštěna 1. září) Do školy společně navštívilo 5 763 uživatelů a uživatelek. Učinili celkem 8 677 návštěv a zobrazili si 30 194 stránek.
Výukovou platformu Levou zadní online využilo aktivně téměř 6 000 uživatelů. Obsah platformy byl rozšířen o 248 nových cvičení.
Vytvořili jsme nový web k učebnicím Levou zadní, slovníčky k učebnici v 9 jazycích a nahráli 55 poslechů k téměř dokončené učebnici Levou zadní II.
Třetí z rodiny našich online nástrojů pro učení a procvičování češtiny, aplikaci Čeština 2, si mohou uživatelé stáhnout nově na AppStore i GooglePlay.
472 pedagogických pracovníků a pracovnic všech stupňů škol jsme podpořili v rámci 40 seminářů, webinářů a workshopů.
Hodně jsme se věnovali podpoře dvojjazyčných asistentů a asistentek pedagoga (DAP). 14 účastnic absolvovalo dlouhodobý vzdělávací program pro DAP, 14 jich nastoupilo do dalšího běhu. Pro celkem 24 účastnic z řad DAP jsme realizovali zdokonalovací kurz zaměřený na školní češtinu. Dalších 12 workshopů a platforem se zúčastnilo celkem 135 DAP a vyučujících. Online metodických setkání pro ukrajinské asistentky ze škol se zúčastnilo 170 osob.
Vydali jsme 1 publikaci Asistujeme u vícejazyčných dětí: Stručná dvojjazyčná příručka pro ukrajinské asistentky a asistenty pedagoga, kterou jsme na začátku školního roku rozeslali vytištěnou do všech základních škol v České republice.
Do všech mateřský, základních a středních škol jsme letos rozeslali 16 infobalíčků a 13 infografik jako 22 newsletterůs průměrnou otevíraností přes 27 %.
Dva běhy dlouhodobého vzdělávacího programu Výuka češtiny jako druhého jazyka pro vyučující z MŠ a ZŠ absolvovalo 31 osob. 22 osob nastoupilo do dalšího běhu.
85 osob využilo metodickou podporu v oblasti práce asistentů/asistentek pedagoga a češtiny jako druhého jazyka.
162 302 uživatelů a uživatelek navštívilo 278 169krát informační portál Inkluzivní škola a zobrazilo si 1 400 930 stránek.
Bylo dokončeno 6 příruček pro začleňování dětí s odlišným mateřským jazykem pro 3 MŠ a 3 ZŠ, které navštěvuje dohromady 466 dětí s OMJ, zapojeno bylo bezmála 250 vyučujících.
Spolupracovali s námi 4 vyučující různých oborů ze SOŠ a SOU na programu Česky v oborech a dohromady vzniklo 16 výukových materiálů pro vícejazyčné žáky a žákyně.
Uspořádali jsme 1 mezinárodní konferenci na téma wellbeing (nejen) vícejazyčných dětí, přišlo celkem 113 účastníků a účastnic.
Našich odborných a sdílecích online platforem se zúčastnilo celkem 646 osob.
My jsme se zúčastnili více než 120 strategických a networkových schůzek na všech úrovních a napříč resorty.
Vydali jsme pouze 1 titul, již zmíněnou dvojjazyčnou příručku pro ukrajinské asistentky pedagoga, ale 2 019 kusů tištěných publikací jsme prodali. Nejúspěšnější byl s 783 prodanými kusy pracovní sešit k učebnici Levou zadní I.
Natočili jsme celkem 23 videí a spotů – informačních, „kampaňových“ a metodických – které na sociálních sítích zaznamenaly bezmála 800 000 zhlédnutí.
V rámci veletrhu středních škol Schola Pragensis jsme uspořádali společně s UNICEF workshop pro více než 150 ukrajinských žáků a žákyň s dočasnou ochranou a také workshop pro 16 vyučujících, kteří pracují s vícejazyčnými dětmi.
Vznikla 1 akční skupina mladých lidí s různými kořeny. Zapojilo se do ní 15 osob.
Vymysleli jsme 1 inovativní výzkumnou metodu: výzkumné pikniky. 5 pikniků jsme (pod vedením akční skupiny) zrealizovali. Zúčastnilo se jich 41 osob z řad vícejazyčných žáků a žákyň i vyučujících.
„Vyřídili“ jsme bezmála 35 zákaznických (často i nočních) volání a zpráv od uživatelů Facebooku (Meta Platforms) ohledně zablokovaných či zmizelých účtů a skupin. A vysvětlovali, že není Meta jako META …
To vše, ale ještě mnoho nevyčíslitelného, vykonalo našich 50 stálých zaměstnanců a zaměstnankyň a 7 regionálních spolupracovnic ve věku celkem 2 218 let.