Sedm povídek od sedmi současných českých autorů o lidech na cestách, bez domova, na útěku, o lidech, kteří ztratili minulost a hledají novou budoucnost. Knihu vydala META, o.p.s. s nakladatelstvím Baobab. Povídky mohou složit jako odrazový můstek pro debatu učitelů literatury, občanské výchovy nebo historie o tom, co to znamená být cizincem v nové zemi.
Autor/ři: Olga Černá, Edgar Dutka, Magdaléna Platzová, Jan Čumlivski, Markéta Pilátová, Chaim Cigan, Marek Šindelka
Rok vydání: 2016
ISBN: 978-80-88171-06-08
Počet stran: 140
Cena: 190,- Kč
Vydavatel: META, o.p.s. – Společnost pro příležitosti mladých migrantů
Dostupnost: skladem
Text „Do cizích Čech“ Olgy Černé vypráví příběh německé rodiny v Čechách v období po druhé světové válce. Edgar Dutka píše o tom, co se stane, když dvěma důchodcům do obýváku z obrazovky televize vyskočí malé dítě-uprchlík. Jan Čumlivski přibližuje život českých gastarbeiterů v Berlíně. Magdaléna Platzová vykreslila osud syrské rodiny pobývající ve Francii. Touhu dělat „suprburgry“ malého bolivijského přivandrovalce v Argentině líčí příspěvek Markéty Pilátové. Text „Bez domova“ Chaima Cigana zaujme neobvyklým příběhem na téma holokaust. Těšit se můžete i na povídku „Únava materiálu“ od Marka Šindelky. Je to část jeho stejnojmenné knihy, která získala cenu Magnesia Litera 2017 za prózu. Hrdinou románu je bezejmenný dospívající chlapec. Ocitá se v cizí zemi uprostřed Evropy, která v jeho očích vypadá jen jako systém plotů, dálničních nadjezdů, železničních koridorů a logistických skladišť. Putuje chladným zimním světem, skutečný život je mu zapovězen, pohybuje se jako stín na periferii krajiny i společnosti.
Pestrosti námětů odpovídají i ilustrace Jakuba Plachého a grafické úprava Juraje Horvátha.
Kniha „Jinde“ byla dvakrát nominována na Výroční cenu Zlatá stuha 2017, a to v literární i výtvarné části. Ředitelka METY, o.p.s. Zuzana Papáčková ke vzniku knihy „Jinde“ dodává:
„Lidé migrují. Někteří dobrovolně, někteří z donucení, mají různé důvody a různé osudy. Každopádně je to fakt, se kterým jsme téměř dennodenně všichni konfrontováni, a to nejen my dospělí. Napadlo nás s Terezou Horváthovou z nakladatelství Baobab požádat několik současných českých spisovatelů, aby pár takových osudů zachytili v povídce pro mládež. META už deset let podporuje učitele při práci s žáky cizinci a cizince při jejich začleňování do českých škol. Vydali jsme za tu dobu nespočet výukových a metodických materiálů, tohle je však náš první počin na poli krásné literatury. Téma migrace je třaskavé a beletrie může být vhodný způsob, jak ho zprostředkovat. Přičemž důraz kladu na slovo zprostředkovat. Není to učebnice, příručka ani metodika. Je to sedm povídek na (velmi volné) téma mladý cizinec v nové zemi, sedm příběhů o tom, jak rychle se člověk může stát z hostitele hostem, z našince cizincem nebo z pozorovatele účastníkem.“
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.