Rok 2020 byl plný výzev a i díky tomu se META posunula mílovými kroky vpřed. Zažili jsme si – stejně jako celý svět – těžké stresující období, ale zároveň jsme dosáhli věcí, o něž jsme se snažili už dlouhá léta. Takto aktivní rok jsme dlouho neměli! Při této tradiční bilanci uplynulých 12 měsíců bychom Vám tedy rádi představili naše malá velká vítězství, ale i další zajímavé události a zážitky.
Náš pracovní rok a speciálně advokační aktivity nastartovala lednová konference “Neznalost jazyka neomlouvá?!”, kterou jsme uspořádali ve spolupráci s bývalou Veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou a na které jsme vyzývali MŠMT a další klíčové aktéry k nutným změnám ve vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ).
Navzdory vládním omezením se nám v říjnu podařilo uspořádat ještě druhou konferenci, “Dlouhodobá podpora žáků s OMJ jako prevence školní neúspěšnosti“, tentokráte ve spolupráci s Magistrátem HMP. Konference musela proběhnout online, což není pro tento typ akce ideální forma. Na druhou stranu právě díky formě živého vysílání jsme měli rekordní účast 308 osob a HLAVNĚ vzácného hosta z Toronta – Jima Cumminse!
Dalo by se říci, že rok 2020 byl rokem intenzivního vyjednávání s MŠMT o nově nastavovaném systému jazykové přípravy dětí a žáků s OMJ na ZŠ a v předškolním ročníku MŠ. Ministerstvo svůj návrh systému jazykové podpory představilo na říjnové konferenci. Vykazoval však jisté nedostatky, na které jsme s klíčovými Výbory i Radou vlády pro lidská práva v otevřeném dopise ministrovi školství R. Plagovi upozornili. Dopis podpořilo více než 230 osob z řad ředitelů vzdělávacích institucí i nevládních organizací, učitelů i veřejnosti, včetně cizinců. Dobrou zprávou na konec “roku vyjednávání” je, že MŠMT na náš společný apel v prosinci svůj návrh přehodnotilo. Několikaleté úsilí zavést systémovou podporu těchto žáků se tedy konečně vyplatilo. Rádi bychom všem moc poděkovali za veškerou podporu. Třikrát sláva!
V roce 2020 bylo v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků v oblasti podpory dětí a žáků s OMJ realizováno: 47 seminářů (MŠ, ZŠ, SŠ) a 5 workshopů. Řadu našich seminářů jsme převedli do online podoby, takže tuto formu podpory pedagogů jsme mohli nabízet v průběhu celého roku epidemiologické situaci navzdory.
Poskytli jsme metodickou podporu pedagogům například v tom, jak má vypadat efektivní spolupráce učitelů a asistentů pedagoga. Tandemový workshop na toto téma jsme nově přizpůsobili aktuální situaci a diskutovali jsme možnosti spolupráce při online distanční výuce.
Obecně vidíme stále se zvyšující zájem o profesi dvojjazyčných asistentů a asistentek pedagoga (DAP), zejména (ale nejen) z řad migrantek. Letos jsme otevřeli dva běhy kurzu, první úspěšně absolvovalo 13 nových dvojjazyčných asistentek pedagoga. Do druhého kurzu bylo přijato dalších 14 zájemkyň, které by měly absolvovat příští rok. Přirozeně nám vznikla vlastní komunita, pro kterou jsme založili novou neformální skupinu Platformu DAP.
Novinkou letošního roku je i vzdělávací program pro specialisty na výuku češtiny jako druhého jazyka (ČDJ) v ZŠ nebo MŠ. Do prvního běhu se zapojilo 18 osob.
A protože chceme oslovit a podpořit co nejširší skupinu pedagogických pracovníků, kteří se věnují profesi DAP nebo výuce češtiny jako druhého jazyka, iniciovali jsme vznik nové facebookové skupiny Čeština na druhou, která byla spuštěna ke konci roku.
Zahájili jsme také dlouhodobý vzdělávací program META Akademie určený budoucím lektorům akreditovaných seminářů pro pedagogy zaměřených na vzdělávání dětí a žáků s OMJ. META tak upevnila svoji pozici na poli vzdělávání dospělých!
Rozběhli jsme také rozsáhlou infokampaň. Zřizovatelé i ředitelé škol, výchovní poradci a pracovníci pedagogicko-psychologických poraden (PPP) prostřednictvím informačních letáků dostávají stručné a praktické tipy pro vzdělávání dětí a žáků s OMJ. Každý měsíc dostává informace 988 subjektů. A řady adresátů se stále rozrůstají.
V rámci Programu na podporu pedagogů se „Prodlouženýma rukama” METY ve Středočeském, Pardubickém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji stalo 5 externích spolupracovnic – regionálních koordinátorek, které se zapojují do síťování aktérů v oblasti vzdělávání dětí a žáků s OMJ a poskytují metodické poradenství pedagogům všech stupňů škol. Díky nim se nám podařilo nasíťovat řadu škol. Celkově jsme poskytli poradenství 62 učitelům, ředitelům či pracovníkům PPP.
Díky našim zkušenostem s online výukou jsme sepsali např. tipy pro distanční vzdělávání na stránkách Inkluzivní škola. Dále jsme spolu s NPI natočili několik metodických videí a sepsali Desatero pro výuku žáků s OMJ na dálku. Přispěli jsme také článkem k situacím v distanční výuce, které jsme nejčastěji řešili. Za zmínku stojí též naše úsilí o zavedení buddy programu (nejen) na středních školách, a to včetně tipů na propojení spolužáků v době zavřených škol.
V roce 2020 jsme dokončili dvojjazyčné listy s užitečnými informacemi o nejčastějších životních situacích týkajících se vzdělávání a českého školství. Pod názvem Praktický rádce jsou k dispozici komukoliv na webu METY ve 4 jazykových mutacích.
Pro sociální pracovníky jsme realizovali akreditovaný kurz “Specifika sociální práce s cizinci v oblasti vzdělávání”. O své zkušenosti jsme se letos podělili celkem s 18 účastníky.
Když se v létě rozvolnila vládní opatření, prozkoumávali jsme Naši čtvrť (rozumějte Prahu 3). S místními dětmi jsme během dobrodružných výprav objevovali žižkovská zákoutí. Vypravili jsme se například na Vítkov za Žižkou nebo po stopách židovské kultury a dokonce i do protiatomového bunkru. Léto jsme završili komunitní akcí v nedalekém kempu na Pražačce, kde mohly děti tvořit a jejich rodiče grilovat za doprovodu písní Alasdaira Bouche.
Skvělou zprávou je, že tento rok se do různých typů doučování zapojilo neuvěřitelných (a rekordních) 71 dobrovolníků a dobrovolnic! Přestože má každý svých starostí v této online době dost, noví dobrovolníci z různých koutů Česka se stále hlásili a zapojovali do doučování žáků s OMJ. Díky jejich činnosti se mnozí žáci neztratili v záplavě úkolů a látky, kterou jim jejich učitelé neměli možnost vysvětlit kvůli uzavření škol. Děkujeme za jejich podporu!
Z mnohých z nás se stali experti přes IT. Naučili jsme se pracovat třeba se Zoomem či s Kahootem. Díky tomu jsme mohli otevřít online výtvarný kroužek, pohybový kroužek a uspořádat řadu předvánočních workshopů online. Děti tak nepřišly ani o Mikuláše. Přišel k nim domů virtuálně, jak jinak než doprovázen andělem a čertem.
Do online podoby jsme na jaře převedli i téměř všechny kurzy češtiny. U některých typů kurzů se dokonce tato podoba osvědčila i pro období “bez covidu”. Mimo jiné proto, že (stejně jako u doučování) umožní účast i mimopražským zájemcům. A tak jsme je (např. 30minutové online kurzy pro děti mladšího školního věku) zařadili do nabídky jazykových kurzů na podzimní semestr. Než jsme tedy již podruhé převedli do online podoby i všechny ostatní kurzy…
A v neposlední řadě nutno v souvislosti s online životem zmínit i jednu z našich páteřních služeb, kterou je poradenství cizincům v oblasti vzdělávání. To jsme poskytovali nejen osobně, telefonicky nebo po e-mailu, ale i přes 10 (sic!) různých online platforem.
Na sklonku léta, těsně před druhou karanténou, jsme ve spolupráci s divadlem Dvě na třetí zorganizovali premiéru představení Divadla utlačovaných na téma migrace a integrace mladých cizinců. Na toto téma jsme též realizovali online promítání filmu Babylon v lavicích s debatou. Celkem se těchto akcí účastnilo 230 osob.
Většinu našich aktivit realizujeme díky podpoře z veřejných zdrojů, čehož si vážíme a snažíme se je využít co nejefektivněji. A k tomu, zda se nám to daří, dostáváme poměrně častou zpětnou vazbu z míst nejpovolanějších. Nejvyšší kontrolní úřad nám v roce 2020 prověřil 4 velké projekty a vždy zkonstatoval, že jsou realizovány efektivně a v souladu s pravidly a zákony.
Další zajímavostí ze “zákulisí” METY je, že jsme za tento rok svými objednávkami, ať už na místě anebo při odběru s sebou, podpořili především žižkovskou vietnamskou a indicko-nepálskou restaurační komunitu, a to částkou čítající přibližně 83.000,- Kč!
V neposlední řadě se musíme pochlubit novými přírůstky 6 METAdětí! V tomto smyslu byl rok 2020 doslova plodný.
Na závěr bychom rádi poděkovali všem, kdo jsou v tom s námi a pomáhají nám podporovat děti a žáky s odlišným mateřským jazykem a jejich učitele.
Přejeme Vám krásné svátky a šťastný nový rok!
META Tým