Naším záměrem bylo vytvořit rámec tématu podpory a vzdělávání žáků s OMJ, shrnout veškeré dostupné informace na jedno místo a zpřehlednit legislativu. V průvodci se věnujeme určitému vymezení rolí poraden a škol, které souvisí s jazykovou diagnostikou a procesy při výuce češtiny jako druhého jazyka.
Autor/ři: Kristýna Titěrová a kol.
Rok vydání: 2019
Počet stran: 25
Cena: zdarma
Vydavatel: META, o.p.s. – Společnost pro příležitosti mladých migrantů
Dostupnost: online
Publikace je určena zástupcům pedagogicko-psychologických poraden.
META se již více než 13 let věnuje podpoře dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem (dále OMJ) a jejich pedagogů. Od září 2016 sledujeme v terénu mnoho otázek týkajících se práce PPP s dětmi a žáky s OMJ. Opakovaně jsme se pokoušeli tyto otázky vyjasňovat na kulatých stolech, seminářích a při práci s klienty (učiteli i cizinci). Nakonec jsme se rozhodli vytvořit Průvodce pro poradny při práci s dětmi a žáky s odlišným mateřským jazykem.
Jsme si dobře vědomi, že nám nepřísluší role vykladačů legislativy, nejsme ani žádným metodickým institutem pro PPP nebo školy, který by měl (ideálně) podobné materiály vytvářet. Přesto jsme se materiál rozhodli vydat a přispět tak k zpřehlednění situace. Věříme, že pomůže jak pracovnicím a pracovníkům poraden, tak školám a v konečném důsledku zejména dětem s OMJ.
Materiál vznikl za podpory projektu Program na podporu pedagogických pracovníků při práci s žáky cizinci VIII (reg. č. AMIF/7/03), který je financován v rámci národního programu Azylového, migračního a integračního fondu a rozpočtu Ministerstva vnitra České republiky.