Rok 2021 byl tak nabitý, že nám Bilance poněkud nabobtnala a působí spíše jako výroční zpráva (v dubnu jako když najdeme). Ovšem informace jsou zajímavé do samotného konce, rozhodně se tedy vyplatí dočíst až tam. Rok 2021 byl výroční, byl to 15. rok naší činnosti, a to jsme v září s vděkem a radostně oslavili se svými spolupracovníky, příznivci, podporovateli, přáteli a rodinami.
Do tohoto roku jsme vstupovali v online formě a bez nadsázky ho můžeme nazvat rokem online diskuzních setkání, díky nimž se nám podařilo opět o něco posunout téma systémové podpory dětí s OMJ na všech stupních škol. Přičemž opravdu velké úsilí jsme letos věnovali středním školám. A to nejen v oblasti advokační, ale i v rovině praktické.
Advokační aktivity jsme zahájili hned v lednu vydáním již třetího policy paperu Strategické cíle pro jazykovou přípravu a rovné příležitosti pro roky 2021–2022. K Strategickým cílům jsme natočili 7 doprovodných videí pro kampaň Neznalost jazyka neomlouvá?!. Kampaň dosáhla do půlky prosince celkem 11 186 zhlédnutí.
V květnu jsme představili data o chybějící systémové podpoře na SŠ, jejíž dopady na školní neúspěšnost a drop-out mladých žáků s OMJ jsou alarmující. Jednali jsme s MŠMT, vytvořili infosheet a uspořádali panelovou diskuzi Základkou to nekončí, pokračujme na střední!.Téma nedostatečné podpory na středních školách se prolínalo diskuzemi celý rok.
Pokračovalo také naše vyjednávání a komunikace s MŠMT a NPI o podobě nového systému jazykové přípravy. Dokonce jsme poslali otevřený dopis ministryni financí! Připomínkovali jsme připravovanou vyhlášku i konečnou podobu pilotního nastavení v metodice. V červnu jsme uspořádali několikrát odložené diskuzní setkání Nový systém jazykové přípravy dětí a žáků s OMJ s rekordní účastí (256 účastníků, 357 zhlédnutí ze záznamu).
V září jsme společně s Člověkem v tísni prostřednictvím panelové diskuze Děti z kola ven! upozornili odbornou veřejnost na smutné statistiky. Z dat totiž vyplývá, že 1,5 % dětí v první třídě má buď dodatečný odklad nebo první třídu opakují. A mnohem častěji se to týká dětí s nedostatečnou znalostí jazyka nebo se sociálním a kulturním znevýhodněním.
Listopadové online diskuzní setkání bylo věnováno roli dvojjazyčných asistentek a asistentů pedagoga při podpoře dětí s OMJ ve školách. Sdíleli jsme dobrou praxi, zkušenosti asistentek i vedení škol a diskutovali možnosti zaměstnávání DAP ve školách i systémové nedostatky. Proběhla také tři online setkání s pedagogicko-psychologickými poradnami zaměřená na sdílení zkušeností (55 účastnic) a jedno online setkání se zástupkyněmi MŠ z regionů, na kterém byla představena podpora METY pro mateřské školy (32 účastnic).
Věnovali jsme se samozřejmě i jiným aktivitám než online diskuzím. Snažili jsme se podporovat děti a žáky s OMJ a jejich pedagogy při řešení konkrétních situací.
Službám pro pedagogy dominuje trojkombinace vzdělávání, metodická podpora a portál Inkluzivní škola. Účastníkům našich kurzů nabízíme rozšíření tématu v článcích a materiálech na informačním portále Inkluzivní škola a taky jednorázovou či dlouhodobou metodickou podporu a poradenství. Vše je propojené!
Akreditované vzdělávání pro pedagogické pracovníky v oblasti podpory dětí a žáků s OMJ zažilo v roce 2021 úctyhodný rozmach: zrealizovali jsme rekordních 103 seminářů (online i prezenčních) pro 1 057 osob. 29 kurzů bylo pro pedagogy MŠ, 64 pro pedagogy ZŠ a 10 pro pedagogy SŠ. Proběhly i 4 workshopy pro 55 studentů PedF UK.
U kurzů pro ZŠ je třeba vyzdvihnout premiérový seminář k novému systému jazykové přípravy. Jeho příprava byla skutečným oříškem, neboť jsme ho vytvářeli ještě před samotným zavedením nového systému do praxe. Podařilo se nám ovšem (dle zpětných vazeb účastníků) vytvořit praktický seminář, jehož součástí jsou promyšlené modely aplikace systému v praxi. Uspořádali jsme školení krajských spolupracovnic NPI a realizovali celkem 13 seminářů pro 127 pedagogů.
A tento kurz není jedinou novinkou uplynulého roku. Do naší nabídky přibylo nově akreditovaných seminářů celkem 7: jeden pro MŠ a po třech pro ZŠ a SŠ.
Jak je již uvedeno výše, důležitou službou, kterou pedagogům nabízíme, je poradenství a metodická podpora. Letos jsme na všech stupních škol podpořili 306 učitelů v rámci individuálního poradenství a 232 učitelů skupinovou aktivitou (např. setkání ve škole apod.).
Pedagogům ZŠ jsme poskytovali maximální možnou podporu se zaváděním nového systému jazykové přípravy do praxe právě také intenzivním poradenstvím na míru konkrétních škol.
K novému systému jsme vytvořili 6 čerstvých článků pro školy i pro poradenská zařízení na portále Inkluzivní škola. V závěru roku jsme začali sbírat podněty ze škol k aplikaci nového systému do praxe, vytvořili jsme k tomu dotazníky na zpětnou vazbu pro určené i neurčené školy a sbíráme podněty i v rámci poradenství v regionech.
Portál Inkluzivní škola prošel na počátku roku 2021 masivní vizuální a hlavně strukturální proměnou. Díky přestavbě také vznikla řada nových materiálů a článků, obsahující např. informace pro PPP, o (dvojjazyčných) asistentech pedagoga, k adaptaci a začleňování žáků s OMJ nebo tipy pro střední odborná učiliště. Na portále přibyly i další články a materiály pro vzdělávání středoškoláků s OMJ či 46 informačních letáků určených pro pedagogy, ředitele a výchovné poradce v ZŠ, SŠ a MŠ i pracovníky PPP. Během celého roku ho navštívilo více než 202 tisíc uživatelů.
Již druhým rokem spolupracujeme s několika pražskými MŠ a ZŠ na tvorbě příruček pro začleňování dětí s OMJ na míru dané škole. Do finální podoby jsme jich letos dovedli 5. Podpořili jsme školy v zavádění nového systému jazykové přípravy do praxe, v nastavení adaptačního procesu, v systematičtější koordinaci a spolupráci pedagogického týmu při začleňování žáků s OMJ a v organizaci informačních schůzek pro rodiče dětí s OMJ. Uskutečnili jsme 6 metodických seminářů zaměřených na principy tvorby pracovních listů a jeden workshop k metodám a postupům při práci se žáky s OMJ. Dokončili jsme pilotáže adaptačních aktivit pro první třídy v celkem 5 třídních kolektivech a zahájili jsme pilotáž socializačně-integračních aktivit pro 2. stupeň.
Kurzů je mnoho a lektorek a lektorů nedostatek. Proto existuje META Akademie – dlouhodobý vzdělávací program určený budoucím lektorům našich seminářů. Letos ji ukončilo 10 nových lektorek a dalších 10 lektorek nastoupilo do jejího druhého ročníku. META Akademie má i svou FB stránku.
Ovšem META Akademie není náš jediný dlouhodobý vzdělávací program! Nabízíme i komplexní vzdělávání pro vyučující češtiny jako druhého jazyka a dvojjazyčné asistenty pedagoga.
Druhý běh vzdělávacího programu pro specialisty na výuku češtiny jako druhého jazyka (ČDJ) v ZŠ nebo MŠ absolvovalo v roce 2021 13 účastnic ze ZŠ a 14 z MŠ. A do třetího běhu se přihlásilo 20 nových účastnic. Nejen pro účastnice a absolventky vzdělávacího programu jsme v letošním roce uspořádali 12 navazujících a prohlubujících workshopů, které vyučujícím ČDJ dodaly inspiraci potřebnou do výuky.
Na FB je aktivní skupina Čeština na druhou: metodická podpora DAP a učitelů ČDJ, která sdružuje dvojjazyčné asistenty pedagoga a učitele a specialisty na výuku ČDJ, informuje o podpoře dětí a žáků s OMJ i sdílí výukové materiály. V průběhu prosince skupina přivítala svého 300. člena!
V roce 2021 proběhly další dva komplexní vzdělávací programy pro dvojjazyčné asistenty pedagoga, které zahrnují jak výuku, tak praxi ve školách v Praze. Celkem se do programu v tomto roce zapojilo 27 nových účastnic a účastníků. Velká většina z nich kurz úspěšně absolvovala, ostatní dokončí po absolvování praxe na začátku příštího roku. Zároveň absolvovaly další asistentky z kurzu z minulého roku, které si mohly po otevření škol konečně vyzkoušet nabyté znalosti v praxi. Absolventky se s námi podělily o své hodnocení vzdělávacího programu a doporučení pro další zájemce.
Pro asistenty, kteří již ve školách pracují a potřebují získat nové znalosti a dovednosti jak pracovat s dětmi s OMJ, jsme připravili nový osmihodinový seminář. Seminář jsme zrealizovali ve dvou termínech a díky online formě jsme jej mohli nabídnout zájemcům z celé ČR.
Nadále podporujeme také spolupráci asistentů a učitelů, pro které jsme v uplynulém roce uspořádali 3 tandemové workshopy (pro MŠ i pro ZŠ, prezenčně i online). Díky online verzi jsme mohli rozšířit naše působení v tomto tématu a podpořit asistenty i jejich učitele také v regionech.
Proběhla další dvě setkání neformální skupiny DAP, která vznikla v roce 2020 a ve které poskytujeme DAP prostor pro sdílení zkušeností z praxe, další vzdělávání i vzájemnou inspiraci.
V přímé práci s klienty cizinci a žáky s odlišným mateřským jazykem jsme se věnovali informování o vzdělávacím systému v ČR, začlenění do vzdělávání a následné zvládání školní docházky a nároků české školy zejména na základní a střední škole. Tradičně frekventovaným tématem byly také nostrifikace a uznávání rovnocennosti zahraničního vzdělání. I přes mimořádnou situaci v souvislosti s pandemií jsme letos v našich sociálních službách podpořili přes 500 klientů z řad migrantů.
Ano, ve službách v množném čísle, protože kromě osvědčeného odborného sociálního poradenství jsme v letošním roce odstartovali také zcela novou službu SASKIA (Sociálně Aktivizační Služby pro rodiny s dětmi – Komunikace, Integrace, Adaptace) zaměřenou na intenzivnější podporu rodin s dětmi ve složité sociální situaci ve spolupráci s našimi sociálními pracovníky. Služba je určena pro situace, kdy možnosti odborného poradenství nedostačují a v rodinách se nacházejí děti ohrožené školním neúspěchem, vypadnutím ze vzdělávání, nebo dalšími riziky ohrožujícími jejich pohodu, integraci a vývoj.
Při realizaci služby jsme s vděkem využili i spolupráci s dalšími institucemi a organizacemi, které mohou tyto rodiny podpořit: veřejný šatník, Patron dětí, dárky od iniciativy Diakonie – Krabice od bot, Člověk v tísni, Potravinová banka.
Pořádali jsme informační schůzky pro rodiče ke všem stupňům vzdělávání (MŠ až VŠ). Online prostředí, na které jsme byli po značnou část roku odkázáni, má své limity, ale i některé výhody – dokázali jsme tak zorganizovat i takové akce jako 4 simultánní skupinové informační schůzky pro rodiče žáků ZŠ s tlumočením do 3 cizích jazyků. Díky online podobě se mohli zúčastnit zájemci z celé ČR.
Náš Praktický rádce, soubor volně dostupných dvojjazyčných tématických listů k tématu vzdělávání,se dočkal aktualizace a nových jazykových mutací. Bulharština, čínština, rumunština, španělština a mongolština doplnily dosavadní verze v angličtině, ruštině, vietnamštině a arabštině. Přibyly i nové tématické okruhy a věříme, že tak bude ještě užitečnějším pomocníkem migrantů i profesionálů, kteří s ním pracují, při orientaci ve vzdělávání v ČR.
Ve spolupráci s firmou Cube IT jsme také letos přešli na novou klientskou databázi vytvořenou na míru podle našich potřeb.
I letos jsme realizovali 2 akreditované kurzy Specifika sociální práce s cizinci v oblasti vzdělávání – jeden v prezenční formě pro pracovníky pražských organizací financovaný MHMP a druhý online pro mimopražské účastníky.
Kurzy češtiny pobíhaly po celý rok v online i prezenční formě. Po “zimnějarním” lockdownu jsme se sice s většinou kurzů vrátili do prezenční formy, ale u některých jsme online formát zachovali. A to z prostého důvodu jejich větší dostupnosti pro mimopražské zájemce.
Nabízeli jsme kurzy různých typů, formátů a úrovní pro děti, mládež i dospělé. Například roční přípravný kurz pro studium na SŠ, online přípravný kurz k přijímačkám na SŠ, zdokonalovací kurzy pro žáky SŠ, přípravný kurz k maturitě z ČJL, intenzivní letní kurz pro děti – předškoláky i mladší žáky, semestrální dětský kurz Čeština po škole, letní příměstský tábor Čeština v akci, semestrální kurzy pro dospělé či trochu méně formální kluby češtiny pro děti a dospělé. Celkem bylo v roce 2021 kurzy češtiny podpořeno 122 dětí a dospělých.
Odjakživa je nedílnou součástí našich služeb pro cizince podpora dobrovolníků, především doučování. Za tento rok se do individuálního a skupinového doučování zapojilo rekordních 88 dobrovolníků a dobrovolnic. Díky možnosti doučovat online se do našeho týmu přidali dobrovolníci nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí (konkrétně z Holandska, Dánska či Německa, jednalo se o české studenty pobývající toho času zahraničí). Společně tak podpořili přes 100 žáků s OMJ a v nelehké době jim pomohli zvládnout úkoly a školní látku z mnoha předmětů, přijímačky na střední školu či maturitní zkoušky. Dobrovolníci se také zapojili do realizace volnočasových aktivit.
Pro ty nezačal rok 2021 příznivě, protože pro většinu volnočasových aktivit není online formát ideální. Ale již jsme si to odzkoušeli v roce 2020 a společně s dobrovolníky jsme pokračovali v nabídce volnočasových aktivit přes obrazovky počítačů “až do domu” i letos a podařilo se nám realizovat sérii workshopů Jóga s češtinou, Příběhové tance, Pohybově-taneční setkání i Čtenářské tvořivé dílny. I děti ze školního klubu na ZŠ Jeseniova se s námi chvíli setkávaly virtuálně.
Koncem jara jsme už začali (s nadějí) plánovat dobrodružné výpravy a v letních měsících jsme jich uspořádali celkem 7. Tři na Praze 7, což byla bojovka s úkoly pod názvem Záhada v pražské tržnici, streetová výprava SK8 tour na Letné a umělecky laděná Holešovická cooltura. Na Praze 3 jsme pak četli pod širým nebem, v trávě na Parukářce jsme se potkali s hudbou a pohybem a stejně jako loni mohly děti vyrazit za Žižkou na Vítkov či po stopách židovské kultury.
Na podzim jsme realizovali sérii workshopů Urban sketching s kreslením v ulicích Prahy 7. Od října jsme na ZŠ Jeseniova otevřeli pravidelný školní klub s tvořivými aktivitami pro děti z prvních tříd a setkávali jsme se nimi až do Vánoc. Zároveň jsme pilotovali tvořivé čtenářské dílny v prostorách městské knihovny jak na Praze 3, tak i na Praze 7 – celkem jsme jich uspořádali 5.
Celkem jsme volnočasovými aktivitami podpořili 232 dětí.
Komunitních akcí bylo v roce 2021 poskrovnu, neboť se jedná o výsostně prezenční záležitost. Zúčastnili jsme se tak pouze Knižižkova, Vánočního setkání na ZŠ Jeseniova a uspořádali jsme Konec léta s METOU, na který dorazilo přes 50 lidí. Své služby jsme pak prezentovali i v rámci akcí pro veřejnost: např. Cestou zemí Českou na Praze 12, RefuFest, Zažít město jinak či Poznejme se sousedé na Praze 3.
Rozhodně jsme nelenili v oblasti publikační. S menšími úpravami jsme podruhé vydali učebnici Levou zadní 1. Zároveň jsme ji začali nabízet i jako ebook. Byla dokončena Gramatická příručka a pro velký zájem učitelů jsme ji také nabídli ke koupi jako ebook v pilotní verzi, která ještě nemá finální grafiku. Příručka obsahuje vysvětlení gramatických jevů hlavně ve formě tabulek a je praktickým doplňkem nejen k učebnici Levou zadní 1.
Po 3 letech týmové práce a 3 letech pilotování v našem ročním přípravném kurzu češtiny ke studiu na střední škole byla dokončena učebnice Levou zadní 2. Učebnice dovádí studenty k úrovni B1 a zároveň propojuje jazykovou výuku s předměty základní školy. Nyní ji dostal ke komentářům externí odborník a poté se bude připravovat k vydání. K vydání se příští rok chystá i metodika pro pedagogy SŠ, na které jsme letos pracovali.
K našim 15. narozeninám jsme si nadělili knihu. Sestavili jsme sborník Existuje-li to, je to možné, který přináší ohlédnutí za patnácti lety působení naší organizace na poli podpory dětí a žáků s OMJ, jejich rodičů i pedagogů. Zároveň přináší přes 130 stran inspirace pro práci s dětmi a žáky s OMJ ve školách, příklady dobré praxe z celé ČR i články kanadského experta Jima Cumminse. Sborník je k dispozici na našem e-shopu. Ať se Vám dobře čte!
Důležitý byl letošní rok i pro aplikaci Čeština levou zadní. Vstupovala do něj ještě jako aplikace Click4Czech. Během roku jsme ji přejmenovali (protože její lekce přímo navazují na učebnici Levou zadní 1) a nyní je dostupná na nové adrese. Je možné ji stáhnout pro Android i iPhone. Kromě nové adresy dostala i novou grafiku, nové funkce a přátelštější uživatelské prostředí.
Na pomezí podpory pedagogů a aktivit pro veřejnost jsou workshopy pro žáky ZŠ a SŠ. S žáky z různých škol jsme zkoumali témata migrace, integrace a nahlédnutí na realitu života v nové zemi a novém jazyce. Celkem jsme jich během roku 2021 uspořádali šestnáct pro 334 žáků a žaček. Výzvou a novinkou byla distanční verze workshopu, ke které byl vyroben i interaktivní pracovní list s online kvízy a aktivitami. Byli jsme na základních školách, gymnáziích, středních školách a odborném učilišti v Praze i Středočeském kraji a specialitou tohoto roku byly workshopy vedené lektorkami v angličtině pro bilingvní třídy.
V uplynulém roce jsme hodně úsilí věnovali i PR aktivitám a aktivitám pro veřejnost. Stěžejní v tomto ohledu byla kampaň #Jakoty, která má za cíl podpořit u českých teenagerů zájem o realitu jejich vrstevníků s různými kořeny. „Kořeny jsou důležité, ale je na Tobě, kým se rozhodneš být. Mám to #Jako Ty.“ To je hlavní sdělení této kampaně, jejíž první část probíhala na našich sociálních sítích v období říjen až prosinec 2021. David, Olesya, Sabir, Zulay, Igor a Baďa jsou protagonisté 6 spotů, v nichž sdílejí své zkušenosti s předsudky, které se váží k jejich původu i to, jak se vidí oni sami.
Do poloviny prosince jsme na Facebooku, Instagramu a TikToku zaznamenali celkem (dalo by se říci rekordních) 2 388 718 zhlédnutí u 6 hlavních spotů, 18 jejich upoutávek a 14 doprovodných kreativ kampaně. Virální spoty vytvořila produkční společnost Media Voice a s online strategií nám pomáhaly mediální agentury Media Age a TikTokuj.cz. Od ledna roku 2022 se můžete těšit na druhou, interaktivní, část kampaně, která se bude detailněji věnovat některým tématům, naťuknutým ve spotech.
V prvním půlroce 2021 jsme vytvořili sérii medailonků #METAhumans, jejichž cílem bylo veřejnosti a příznivcům organizace představit naše kolegy napříč různými sekcemi. Naši kolegové zde prozradili své superschopnosti, výzvy i co je v práci odměňuje. Celkem vzniklo 13 medailonků, které najdete na našem Facebooku a Instagramu pod hastagem #METAhumans.
Kromě minutových spotů pro kampaně se u nás v roce 2021 natáčely i delší formáty. Ve školním roce 2020/21 natáčel Petr Hátle pro Českou televizi časosběrný dokument Jednotřídka o studentech našeho ročního jazykového kurzu, ve kterém se připravují na studium na střední škole. I je, stejně jako jejich české vrstevníky, zasáhl lockdown, což natáčení i výslednou podobu filmu výrazně ovlivnilo. Film bude mít premiéru na obrazovkách ČT až v roce 2022, v roce 2021 však byl vybrán do soutěže na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava do sekce Česká radost a odbyl si tam svou kinopremiéru.
Tím ovšem naše aktivity pro veřejnost v roce 2021 nekončí. Vznikla dvě představení Divadla utlačovaných: Den podle Julie (téma identity dospívajících a genderu) a Žij tam dobře (téma migrace). V roce 2021 proběhly 2 reprízy a další plánujeme v roce 2022. Celkem se zúčastnilo 102 osob.
Pro veřejnost a školní třídu jsme uspořádali promítání francouzského dokumentárního filmu Babylon v lavicích (pro veřejnost proběhlo 1. října 2021 v Tibet Open House v Praze a pro ZŠ Vitae 21.a 22. dubna v online podobě). Celkem se zúčastnilo 36 osob.
16.–17. června 2021 proběhl online dvoudenní minifestival „…a odkud jsi doopravdy?!“ zaměřený na téma integrace a identity. Sestříhaný záznam Chatu s Davidem Ducem shlédlo 4100 lidí na facebooku a 3100 na instagramu, záznam představení Oizoioi má 1000 shlédnutí.
Do Tvůrčí a literární soutěže Čeština je i můj jazyk bylo přihlášeno 113 děl.
Vítězové a vítězky byli vyhlášeni právě na zmíněném minifestivalu, rozhodla o nich porota složená z nakladatelky a spisovatelky Terezy Horváthové, uměleckého dua Ňun&Ví a spisovatele Marka Šindelky.
Ve spolupráci s performerem Husamem Abedem a Komunitním centrem Pod Třešní v Kladně jsme v červenci nabídli představení Snadný život/Smooth Life. Jedná se o sólovou autobiografii ve formě loutkového představení a vyprávění příběhů. Sestřih záznamu představení má na facebooku 1700 shlédnutí.
Rok 2021 byl poměrně plodný, co se našich mediálních výstupů týče – tedy přesněji řečeno mediálních výstupů naší programové ředitelky Kristýny Titěrové. Souhrn naleznete na našem webu, speciálně bychom rádi upozornili na dvě televizní vystoupení Kristýny Titěrové k jednomu z dílů seriálu Ochránce, který se zabýval palčivými tématy českého školství. O kampani #JakoTy jsme mluvili v pořadu Mezi námi Českého rozhlasu a v pořadu My a oni. A i téma podpory středoškoláků s OMJ jsme vyzdvihovali v médiích, např. v EDUinu, Českém rozhlase, nebo Událostech 24/7. Mezi zajímavé mediální výstupy řadíme reportáž s účastníky Tvůrčí a literární soutěže vysílané na ČT Déčko Zprávičky na ČT Déčko. S propagací Strategických cílů pro jazykovou přípravu nám pomohla mediální agentura Story Hunters.
Zajímavostí na závěr budiž historka ze začátku listopadu, kdy se nejmenovaná společnost přejmenovala a její nové jméno je shodné s tím naším (jak vizionářské z naší strany před 15 lety!). Následně nám na sociální síti, kterou provozuje, zrušili profil, protože jsme porušili zásady, zneužili identitu a vydávali se za cizí podnik. Vyvolalo to poměrně velký ohlas včetně mediálního pozdvižení, díky čemuž nám byl profil obnoven hned druhý den.
Co nejvíce takových šťastných konců přejeme i Vám! A Vám, kdo jste v tom s námi a pomáháte nám podporovat děti a žáky s odlišným mateřským jazykem a jejich učitele, vřele děkujeme a těšíme se na další spolupráci.
Přejeme všem krásné svátky a šťastný nový rok!
META Tým