Ve čtvrtek 20. října 2016 od 9:00 do 15:30 jsme ve spolupráci s organizací Člověk v tísni, o.p.s. a ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy pořádali konferenci Žáci s odlišným mateřským jazykem ve školách – příležitosti ke změně v prostorách Clam-Gallasova paláce v Praze.
Konference se zúčastnilo 97 zástupců odborné veřejnosti: ředitelé a pedagogové všech stupňů škol, zástupci zřizovatelé škol (krajských úřadů i městských částí), zástupci z pedagogicko-psychologických poraden i zástupci vysokých škola neziskových organizací.
Tématem konference byly aktuální podmínky pro pedagogickou práci s dětmi a žáky s odlišným mateřským jazykem ve školách. Předmětem většiny příspěvků i diskuze byla tzv. inkluzivní novela školského zákona, která vstoupila v platnost v září 2016. Kolem její aplikace v praxi se rozpoutala opravdu velmi živá diskuze. Nutno říci, že dosavadní zkušenosti zástupců škol, které vzdělávají děti a žáky s OMJ, byly spíše negativní, přičemž zdůrazňovali potřebu lepší spolupráce s pedagogicko-psychologickými poradnami. Svůj pohled na věc prezentovala v příspěvku i ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 10. Ani poradny totiž nejsou v lehké situaci, neboť jim chybí jednak jasný metodický pokyn ministerstva k novele a jednak relevantní diagnostické nástroje.
Program konference se jmény mluvčích naleznete ZDE
Příspěvek Kristýny Titěrové ke stažení ZDE
Na fotografie z konference se můžete podívat na naší facebookové stránce.
Konference byla realizována v rámci naplňování akčního plánu Koncepce hl. m. Prahy pro oblast integrace cizinců a rovněž byla součástí akce Týden pro inkluzi.