Ve čtvrtek 20. března 2025 se v Lichtenštejnském paláci v Praze uskutečnila konference s názvem Pozornost, Podpora, Potenciál | Přístupnost vzdělání pro mládež s migrační zkušeností – aktéři a výzvy, pořádaná organizací META, o. p. s., a Úřadem vlády ČR pod záštitou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.
Hlavním tématem konference byla (ne)přístupnost středního vzdělání pro mladé lidi s migrační zkušeností, kteří na přechodu mezi základní a střední školou narážejí na systémové bariéry, zejména kvůli nedostatečné znalosti českého jazyka. Tito dospívající, kteří přicházejí do České republiky ve věku kolem ukončení povinné školní docházky, patří mezi nejzranitelnější skupiny osob s migrační zkušeností.
Bez adekvátní podpory na vstupu do střední školy a během studia jsou tito mladí lidé ohroženi školní neúspěšností a předčasnými odchody ze vzdělávání a často končí svou studijní dráhu jen základním vzděláním. To má negativní dopady nejen na jejich budoucnost, ale také na celou společnost a ekonomiku. Aktuálně studuje na středních školách pouze cca 25 % vícejazyčných mladých lidí a 30 % ukrajinských mladých uprchlíků s dočasnou ochranou, zatímco u české mládeže je tento podíl více než 90 %.
Odborníci ze státní správy, samospráv, škol, neziskového sektoru a dalších institucí se na konferenci shodli na klíčové potřebě systémových změn, mezi které patří zejména zavedení intenzivní jazykové přípravy v přechodové fázi mezi základním a středním vzděláním, reforma přijímacího řízení a vytvoření spravedlivějšího vzdělávacího systému, který by umožnil všem mladým lidem rovný přístup ke vzdělání odpovídajícímu jejich potenciálu. Pro úspěšné řešení této situace je nezbytná meziresortní spolupráce a aktivní zapojení krajů jako realizátorů potřebné podpory.
Na konferenci vystoupili Zuzana Papáčková (META, o. p. s.), Klára Šimáčková Laurenčíková (Úřad vlády ČR), Martina Škrdlantová (META, o. p. s.), Jiří Münich, (PAQ Research), Lenka Felcmanová (Society for All), Barbara Peschke (Interface Wien), Jitka Kmentová (Gymnázium Na Zatlance), Pavla Krištofová (MHMP), Marie Černíková (MŠMT ČR), Hynek Nespěšný (Krajský úřad Jihomoravského kraje), Ivana Pauerová Miloševič (ČT), Filip Pertold (CERGE-EI), Nikol Nguyenová, Petr Bannert (MŠMT ČR), Olga Hölzlová (Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno), Ondřej Lněnička (Základní škola profesora Švejcara), Jana Straková (Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy), Milan Vácha (Krajský úřad Středočeského kraje), Kristýna Titěrová.
Děkujeme všem účastníkům za jejich přínos k diskuzi a ochotu podílet se na hledání řešení!
Doprovodné materiály:
– Přístupnost středního vzdělání pro mládež s migrační zkušeností – aktéři a výzvy (Tématická mozaika)
– Dostupnost středoškolského vzdělání v ČR pro mladé lidi 15+ s migrační zkušeností (Infosheet)
– Přechod na střední školy u migrantů včetně uprchlíků s dočasnou ochranou ve věku 15+ (Policy Paper)
– Míra začlenění dětí migrantů do vzdělávání – září 2024 (se zvláštním zohledněním osob s dočasnou ochranou) (Policy Paper)