Tvořivé dílny
V únoru jsme se v městské knihovně (Vozovna) potkali na dvou tvořivých dílnách. Tentokrát nás dílnami provázely knihy od Petra Horáčka – Tři zlaté klíče (o tajemstvích staré Prahy) a Robinson (děti tvořily společný ostrov a poté vyráběly loďku, aby se jim povedlo vrátit se zpátky do civilizace).
Víkendové a další akce
V březnu jsme uspořádali akci “Letíme!”, v první části jsme si s dětmi a jejich rodiči v parku povídali a hráli hry na téma ptáků vracejících se po zimě zpátky do Česka. Děti pak pomáhaly stavět hnízdo, zatímco rodiče si s námi povídali o tom, jaké volnočasové aktivity jejich děti baví a co by od METY v této oblasti potřebovali.
V květnu jsme se vypravili s početnou skupinou rodičů a dětí za Kelty na oppidum Závist ve Zbraslavi, společně jsme objevovali, jak Keltové žili, vyzkoušeli jsme si třeba keltské věštění i jsme si zahráli hru s “lebkami nepřátel”, tak jako to dělali staří Keltové. Odvážlivci vylezli na rozhlednu a poté, co jsme z naší skupiny sestavili keltský symbol, se nám ukázal poklad z dávných dob. Na druhé květnové akci jsme sportovali mezi stromy na pražské Parukářce, bylo to fajn!
Kluby žižkovských dobrodruhů na ZŠ Jeseniova
V druhém pololeté pokračoval Klub Jeseniova ve stejném složení, v jakém jsme začali v září.
V červnu na Den dětí jsme měli pro děti z klubu a jejich rodiče naplánovanou “Dobrodružnou cestu po Vítkově”, vzhledem k deštivému počasí jsme nakonec akci uspořádali přímo v METĚ jen pro děti – děti plnily úkoly, aby zjistily slovo v tajence, pomocí kterého se jim na konci zjevil Jan Žižka, který k nám z Vítkova sestoupil.
Letní dobrodružné výpravy
V průběhu července jsme podnikli čtyři dobrodružné výpravy s dětmi. Během výpravy Rovnou za nosem si malí dobrodruzi a malé dobrodružky v Divoké Šárce stavěli mostek, pouštěli míčky po vodě a objevili užovku. Na výpravě “Za hvězdou” si v Oboře Hvězda zahráli na lov zvířat, která tam kdysi choval král Ferdinand a dále pomáhali “novinářce” přijít na to, jaké vlastnosti má člověk, který pro ostatní bývá hvězdou. Na Horolezecké výpravě se jim podařilo ustát proměnlivé horské počasí i poradit si se zamotaným lanem a dobýt vrchol Vítkov. Na výpravě Cesta po stopách pomocí plnění úkolů nakonec děti dostihly zloděje, který ukradl obraz z galerie. Děkujeme za chuť objevovat pražskou divočinu a za společný čas!
Tvořivé dílny
V listopadu proběhly dvě tvořivé dílny ve spolupráci s pobočkou městské knihovny v Praze Vozovna. Na dílně Myší královna jsme si povídali o jednom neobvyklém příběhu, vyrobili zvířecí figurky a poradili medvědovi, který až moc často poslouchá rádio. Inspirací nám byla kniha „No jo,medvěd!” od Huberta Schirnecka. Druhá listopadová dílna vyžadovala od účastníku kupu odvahy, protože jsme sledovali příběh myši vydávající se do strašidelného lesa. Povídali jsme si i o tom, čeho se bojíme my a vyrobili jsme si lampionek, který náš strach dokáže zmírnit. Dílna byla na motivy knihy “O myšce, která se nebála” od Petra Horáčka.
Kluby žižkovských dobrodruhů na ZŠ Jeseniova
I v tomto školní roce jsme rozjeli volnočasový klub na ZŠ Jeseniova. S dětmi se tak znovu vydáváme do žižkovských parků a uliček a během her objevujeme nejen Žižkov, ale i svoje schopnosti a dovednosti.
S několika dětmi a jejich rodiči jsme se také potkali na předvánoční akci – na procházce jsme si zazpívali koledy, hádali odpovědi na otázky z kvízu a nakonec vyráběly adventní věnce z papíru.
Víkendové a další akce
V říjnu 2023 jsme v kulturním centru Vozovna uspořádali akci Cesta časem, v rámci které jsme společně zavzpomínali, jaké volnočasové akce jsme již v uplynulých letech prožili. V první části jsme si prohlédli výpravy a tvořivé dílny vyobrazené na časové ose i na fotkách. Ve druhé části jsme si jednu takovou dobrodružnou výpravu vyzkoušeli na vlastní kůži, děti i s rodiči pomáhali hodinářce vyrobit důležité hodiny, které ukazují význam našeho času. A to, že trávit svůj volný čas příjemně a kvalitně je opravdu důležité, jsme si připomněli i tím, že jsme se podívali na tři videa o významu volnočasových aktivit, které META vytvořila v rámci projektu Naše čtvrť 2.
V lednu 2024 jsme se potkali na akci Náš oblíbený příběh, která byla o společném čtení rodičů s dětmi – a to knížek v jejich rodném jazyce. Děti a rodiče si přinesli svoji oblíbenou dětskou knížku, společně ji pak představili ostatním. Vymýšleli jsme, jak by se která kniha mohla nazývat podle toho, co má namalováno na obalu, vyráběli jsme záložky a hledali klíč ke čtenářskému pokladu na klíčovém stromě.
Tvořivé dílny
Od ledna 2023 do března 2024 proběhla série tvořivých dílen ve spolupráci s pobočkami městské knihovny v Praze (pobočky Tusarova na Praze 7 a Vozovna na Praze 3). Tvořivé dílny představovaly jednotlivá setkání dětí, kde jsme si vždy povídaly a tvořily nějaké téma, v tomto pololetí šlo například o tyto dílny: Ella v Laponsku – povídání a aktivity na motivy finské knihy o Elle a jejich spolužácích z 2. třídy, kteří se spolu se svým třídním učitelem nedopatřením dostali do Laponska, Svět snů (tvoření snové bytosti z hlíny), V balónu (vyrábění létajícího balónu a povídání o “normálnosti”), Kouzelné hodinky (vyrábění zvláštních hodinek a povídání o čase), O Hvězdách a planetkách (tvoření vlastní planetky), Hrdinky mezi námi – 11. 3. – aktivity a povídání na téma žen – hrdinek z různých profesí a z různých zemí, povídání o našich hrdinkách, které máme kolem nás a společné kreslení nám blízkých žen, O spaní aneb jak zvířata spí – 25. 3. – aktivity a povídání na téma jak spí různá zvířata a následně o tom, co se děje v noci. Ve společném tvoření jsme zkusili otevřít několik okének do černé tmy, kde každý mohl oknem vidět něco jiného.
Kluby žižkovských dobrodruhů na ZŠ Jeseniova
Navázaly jsme na první pololetí školního roku, s dětmi jsme nadále objevovaly různá místa našeho okolí (třeba knihovnu a kulturní centrum ve Vozovně, náměstí Jiřího z Poděbrad, Vítkov a spoustu dalších) a hrály (nejen) týmové hry a výtvarně tvořily.
Jarní a letní dobrodružné výpravy 2023
Na jaře jsme na filmové výpravě nahlédli pod pokličku filmové tvorby a dozvěděli se něco o filmu, na divadelní výpravě se nám poodkryla opona divadla Venuše ve Švehlovce, kde jsme zjistili něco o fungování divadla a sami si pak vytvořili divadlo pod širým nebem. V květnu jsme pak trénovali se zkušeným lektorem triky v Parkourové hale a v červnu se s malířkou Věrkou vypravili do ulic na Urban sketching. V létě jsme podnikly čtyři výpravy – Všemi smysly, kde se naši dobrodruhové a dobrodružky nejdříve seznámili s řadou zajímavých hudebních nástrojů (víte, co je to bullroarer nebo dešťová hůl) a pocvičili si všechny smysly při cestě za zvukem nebo při zkoumání optických klamů. Na sportovní výpravě pak poctivě trénovali rychlost a obratnost v tělocvičně a na školním hřišti, aby se co nejlépe připravili na výpravu za pokladem. To se povedlo a děti hned další den na výpravě Na ostrově zvládly spostu úkolů, mezi nimiž bylo i hádání šifry, společné brodění močálem či úklid odpadků. Také se v ostrovní komunitní zahradě seznámily s místními slepicemi a kozami a potkaly zajímavé osobnosti, mezi nimiž byl i duch napraveného piráta, který jim odkázal svůj poklad – nebyly to perly a dukáty, ale srdce. Na výpravě Svět filmu jsme pak společně navštívili útroby kina Aero, následně sestavili svůj filmový štáb a natočili vlastní film! Bylo to intenzivní, nabité a inspirativní. Děkujeme za spolupráci Ondrovi Tichému ze spolku Občanský spolek Potichounku, Ginny a Adamovi z MetroFarm a Kino Aero.
Na podzim jsme zrealizovali další tři dobrodružné výpravy.
Na akci Mezi stromy jsme kde jinde než ve Stromovce pomohli Duchovi stromu roztřídit pomíchané obrazy v přírodní galerii, hlasy vrby a dubu nám poradily další cestu a na konci jsme uprostřed labyrintu našli poklad. Fotky ZDE.
Keltské dopoledne
Povídali jsme si o keltských svátcích, které slavíme v různých podobách i v dnešní době, zahráli si fotbal po Keltsku, věštili budoucnost pomocí keltských hranolkových kostek…to a další aktivity nám přiblížily, jak kdysi Keltové žili. A s jednou opravdovou Keltkou jsme se i seznámili! Fotky ZDE.
Cesta za světlem
Zkoumali jsme, jaké pocity v nás vyvolávají barvy i různé zvuky a pomocí vodovek jsme vmalovali nepříjemný zážitek do krásného světlého rámečku. Také jsme si povídali o Dušičkách a o tom, jak se podobné svátky připomínají v různých koutech světa. A na závěr jsme společně prošli cestou po svíčkách. Fotky ZDE.
Klub žižkovských dobrodruhů na ZŠ Jeseniova
Dále jsme na podzim rozjeli další cyklus volnočasových aktivit na ZŠ Jeseniova, kdy jsme každou středu s dětmi objevovaly různá místa našeho okolí (třeba knihovnu a kulturní centrum ve Vozovně, náměstí Jiřího z Poděbrad, Vítkov a spoustu dalších), a hrály (nejen) týmové hry a výtvarně tvořily.
Adventní dílny online
Každé adventní pondělí jsme se z pohodlí obýváků připojili online, abychom společně strávili příjemnou adventní hodinku – ať už hudebně pohybovou, s čertovským tvořením, s vánočním kvízem a nebo při hraní vánočního divadla.
Vánoční procházka
Před Vánoci jsme pozvali (nejen) děti z Klubu žižkovských dobrodruhů a jejich rodiče na vánoční procházku. Ozdobili jsme se světýlky a na několika zastaveních jsme společně zpívali koledy a hádali odpovědi na otázky vánočního kvízu (Na čem jezdí lidé ve Venezuele na Vánoce do kostela?). Na konci jsme ozdobili stromeček přáními pro naše kamarády a kamarádky. Fotky ZDE.
V roce 2020 jsme zorganizovali 4 dobrodružné výpravy po Žižkově (Praha 3) a 1 rodinnou komunitní akci.
V roce 2021 jsme ve stejném formátu realizovali 3 červnová dobrodružství na Sedmičce v Holešovicích (Praha 7) a 4 letní dobrodružství na Trojce (ke dvěma dobrodružným výpravám za Žižkou a za židovskou kulturou jsme přidali dvě tvořivé dílny).
Tyto aktivity mají charakter příměstského tábora a představují kombinaci poznávací vlastivědné procházky s tvořením. Někdy do sebe zahrnují pohybové aktivity, někdy mají i formát bojovky. Děti vždy projdou úvodní seznamovací aktivitou, snažíme se je zapojit jak do skupinové práce, tak i do aktivit ve dvojicích, a necháváme je pracovat i individuálně.
Každá výprava má konkrétní téma a dle toho rozvíjí různé dovednosti nebo nabízí rozšíření jiných znalostí.
Snažíme se těmito aktivitami podpořit komunitu v konkrétní čtvrti a proto spolupracujeme s lokálními aktéry (na Praze 3 už jsme spolupracovali se Správou židovských hřbitovů, s Klubem vojenské historie – Bunkr Bezovka, s farností Cyrila a Metoděje spravující prostor kolem kaple sv. Vojtěcha, s kempem Pražačka; na Praze 7 jsme měli možnost využít prostor Pražské tržnice, navštívili Dox nebo Cross Club).
V průběhu celého školního roku realizujeme školní klub pro děti I. stupně. Vzhledem k hygienickým opatřením v souvislosti s šířením viru covid-19 nemáme možnost promíchat ve skupinách děti z různých tříd a musíme se držet striktně pravidel.
Nedaří se nám tedy zrealizovat původní záměr cyklu výtvarného, pohybového a hudebního v rámci jednolité skupiny. Děti se v klubu různě střídají, a tak jeho forma spíše připomíná nízkoprahový klub s tvořením. Je využíván dětmi, které nemají odpoledne konkrétní kroužky a jsou rády za společné aktivity rozvíjející fantazii a tvořivost. V klubu si děti také rády povídají a sdílejí své příběhy.
Ve spolupráci s dvěma pobočkami Městské knihovny v Praze – Sedmička a Vozovna – jsme zorganizovali pravidelné čtenářské dílny s tvořením. Každá dílna byla jinak tematicky laděná. Základem byl pokaždé jiný knižní titul vhodný pro danou věkovou skupinu (cca od 6 do 12 let) a s tím se pracovalo v průběhu dvou hodin. Děti musely zpracovat kousek textu (pracovaly jan individuálně, tak ve dvojicích či ve větších skupinkách) pomocí návodných otázek, o přečteném se potom diskutovalo a na základě toho se později výtvarně tvořilo.
Proběhly tak například dílny Bajka o oslu a lvovi, Strašidla Staré Prahy, Harry Potter, Alenka v říši divů, Peter Pan nebo interaktivní dílny Vaše NEJ kniha či Nesuď knihu dle jejiho obalu, také se pracovalo v terénu (Badatelé naší zeměkoule ve Stromovce, Kráska a zvíře na Petříně, S piráty na ostrov, Zuza v zahradách, Hilda atd. Při výtvarném tvoření byla snaha pracovat s více či méně nestandardními technikami (např. vytváření obrazu bramborovými tiskátky, malování kávou, hledání trollů zakletých do kamenů apod.). Kniha se tak stala středobodem setkání a startovní čárou k dialogu a volné tvorbě. Díky práci s texty si vícejazyčné děti mohly procvičit čtení a čeští rodilí mluvčí zase měli možnost rozvíjet opisování při vysvětlování méně známých slov.
Jak to ve čtenářských tvořivých dílnách vypadalo, můžete vidět zde.
Na podzim 2021 jsme pilotovali sérii workshopů Urban sketching s Věrkou. Šlo o výtvarná setkání jednou týdně v terénu Prahy. Pro tuto první sérii jsme zvolili městskou část Sedmičku – přeci jen je to Art District. Pracovalo se s ucelenou skupinkou 8 dětí, které měly možnost nahlédnout na město z perspektivy zvídavého a pozorujícího umělce – hledaly různé tvary a barvy, zkoušely perspektivu, pozorovaly ruch náměstí a kolemjdoucí. Lektorka naučila děti nejen různým výtvarným technikám a práci s různými typy barev, ale především jím ukázala jiný pohled na každodenní život jejich čtvrti.
Fotky zde.
Na jaře 2022 jsme po úspěšné podzimní sérii navázali na Urban sketching s Věrkou a spustili ho na Trojce. Noví účastníci se tak měli možnost ponořit do života své čtvrti jinak a zkusili ji ztvárnit v různých technikách i barvách. Jak se jim to podařilo můžete vidět zde.
V létě 2022 jsme v návaznosti na naši tradiční sérii dobrodružných výprav podnikli několik staronových a jednu zbrusu novou originální výpravu na Praze 3.
Opět jsme vyrazili po stopách Jana Žižky, kam jinam, než na Vítkov?! Děti stejně jako před dvěma lety putovaly životem známého hrdiny a plnily u toho různé úkoly – zkoušely svou zdatnost a rychlost, schopnost pohybovat se poslepu, střílet z luku atd. V závěru na ně čekal sám Žižka. Nevěříte? Tak se podívejte zde!
Uprostřed horkého léta jsme spolu hledali kus zelené přírody – I na Žižkově totiž máme přírodu! Snažili jsme se naslouchat svým smyslům, pozorovat přírodní mikrosvět, tvořili jsme z přírodnin.
Fotky zde.
Byla tu i chvíle na hledání svého bojovníka. A nehledali jsme ho daleko, nýbrž sami v sobě. Cesta nebyla lehká, bylo potřeba vyzkoušet různé dovednosti a schopnosti, pracovat samostatně, ve dvojicích či ve skupinkách, potkali jsme Nindžu i rytíře..a nakonec každý účastník výpravy svého bojovníka našel.
Fotky zde.
Došlo i na pátrání v žižkovských uličkách, jehož cílem bylo odhalit starou záhadu. Tady si dobrodruzi hodně mákli, museli přijít na kloub spoustě nelehkých hádanek, potkali hodně různých postav zapletených do jednoho jediného příběhu, aby nakonec vyřešili záhadu a sestavili stroj na dobré myšlenky.
Fotky zde.
A jako každé léto i léto 2022 bylo zakončeno komunitní akcí Konec léta s METOU. Na tentokrát jsme zvolili park na Vítkově a pozvali jsme děti i jejich rodiče, kteří se chtěli sejít na přátelském pikniku nedaleko METY. Pro děti byly připraveny různé pohybové hry, zpívalo se a povídalo, a také malovalo na obličej. Bylo to fajn a na tentokrát jsme stihli sbalit věci před tím, než spustil déšť.
Fotky zde.
Komunitní akce pořádaná ve spolupráci s kempem Pražačka na Praze 3 proběhla v duchu pohodového odpoledne pro malé i velké. Děti mohly využít tvořivých dílen (kreslení na hrnek, vytvoření vlastního penálu nebo záložky) a pohybových her na travnaté ploše kempu. Zároveň byl vytvořen školní swap na výměnu použitých či nových školních potřeb, menší návštěvníci si mohli nechat pomalovat obličej, zatímco jejich rodiče si ugrilovali něco k snědku. K tomu všemu jím živě hrál hudebník a zpěvák britského původu – Alasdair Bouch.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
Čtení s tvořením pod širým nebem
Tato výprava představuje čtení v terénu s následným tvořením. Vybrali jsme knihu Zuza v zahradách, jejíž hlavní postavou je holčička, která jezdí do zahrádkářské kolonie a tam potkává různé sousedy, hraje si se psem a jednoho dne najde záhadný klíč… Akce je tvořená procházkou zahrádkářskou kolonií Na Balkáně. Cestou se s dětmi zastavujeme a čteme z knihy, pozorujeme okolí a hledáme různé rostliny (případně kreslíme křídou na chodníku a také na dřevěných schodech). V závěru najdeme klíče, dojdeme na zahradu, kde tvoříme naši vlastní zahradu (použili jsme techniku bramborových razítek a malbu vodovkami či akrylem s použitím různých přírodních materiálů).
Na fotky z akce se podívejte tu.
Hudebně-pohybová dílna v trávě
Tato akce je realizována ve spolupráci s Ondřejem Tichým ze spolku Potichounku. V hudebně-pohybové dílně se snažíme děti seznámit s různými nástroji světa i s nástrojem vlastního těla. Děti pak pracují s rytmikou v hudbě i s rytmikou v těle, zkouší použít různé smysly (pohyb se zavřenýma očima, vnímání zvuku se zavřenýma očima). Kombinací pohybových, tanečních a dýchacích technik se dostaneme k vlastní tvorbě a improvizaci. Zrovna tak poté, co si osaháme hudební možnosti, tak zkusíme společně vytvořit kapelu.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
Záhada v Pražské tržnici aneb Sherlock Holmes přijel do Prahy
Děti jsou přizvané k tomu, aby nám pomohly vyřešit záhadné zmizení drahokamu přátelství ze svatováclavské koruny, aby tak vrátily lidem kamarádské vztahy a solidaritu. Naposled byl lesk kamene spatřen u brány Pražské tržnice a proto se vydáváme tam, abychom ho našli. V tom nám přijel pomoci dokonce i sám Sherlock Holmes. Děti s ním mají krátký výcvik zaměřený na různé dovednosti, které pak uplatní během cesty po indiciích a úkolech. Musí tak např. rozluštit šifru, rozpoznat otisky několika možných pachatelů nebo třeba pomocí lupy přečíst miniaturní vzkaz. V závěru se drahokam přátelství nečekaně najde v rukou ducha Pražské tržnice – řezníka.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
SK8 tour
Tato akce představuje aktivní dopoledne na Letné, kde se děti pod vedením lektora mohou naučit základům skejtování anebo prohloubit své již nabyté dovednosti. Zároveň je tu možnost pracovat víc s rovnováhou na slackline. Pro milovníky tvoření je tu možnost ušít si svůj malý “hakisak” a hrát s ním, dále se také nabízí turnaj s fingerskejtem.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
Holešovická cool-túra
Součástí této výpravy je návštěva DOXu a workshop z jejich programu (konkrétně se v tomto případě jednalo o témata udržitelné architektury, cestování s návštěvou vzducholodi). Následně se jde do ulic, kde se pracuje metodou Urban Sketchingu – což je snaha zachytit každodennosti v ulicích města (někdy stejné věci různými pohledy, nebo různé objekty z jednoho výchozího pohledu atd.). Cestou mají děti možnost také vidět výtvory z recyklovaných materiálů v Cross klubu.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
V období distanční výuky a lockdownu se nám podařilo zorganizovat několik zdařilých online sérií workshopů.
V době distanční výuky, kdy děti byly přikované k obrazovkám se nejprve zdálo nesmyslné nabízet cokoliv dalšího, co je připoutá ještě víc k počítači. Nicméně se ukázalo, že to mělo smysl. Společně jsme mohli například číst a také se věnovat pohybu, který byl naopak právě v tomto období velmi žádaný. Online formát byl velmi výhodný pro propojení vzdálených domácností, tedy těch, kteří by za normálních okolností nenašli čas na cestu až k nám.
Tvoříme doma a spolu
Série výtvarných setkání s Veronikou Zacharovou, která pro každou hodinu vytvořila video-tutorial na vlastní tvorbu. Děti si tak mohly při seznamovací lekci vytvořit svůj skládaný autoportrét nebo třeba svůj pokojíček ve 3D rozměru. Tvořit se vždy začalo na lekci a poté svůj výtvor účastníci dodělávali sami doma. Na následující hodině se společně diskutovalo o tom, co vytvořili a proč.
Letáček k akci zde.
Adventní workshopy
Série jednotlivých setkání v průběhu Adventu měly za cíl propojit děti uzavřené v domácnostech, dát jím možnost tvořit a povídat si o tom. Děti tak ilustrovali čtený příběh, potkali se s Mikulášem a Čertem, pekli perníčky či společně pomocí kvízu “cestovali” virtuálně po Česku.
Letáček k akci zde.
Příběhové tance
Během 7 lekcí se děti mohly rozhýbat a roztancovat. Dobrovolník a zkušený lektor Martin Troška četl příběh inspirovaný různými pohádkami na základě, kterého pak všichni společně do rytmu hudby tančili jako postavy v příběhu. Na konci lekce děti shrnuly, co se v příběhu dozvěděly.
Letáček k akci zde.
Pohybový workshop
Cílem těchto setkání je rozhýbat děti po hodinách sezení a motivovat je a inspirovat k tanci. Každé setkání začíná rozdýcháním, dále krátkým warm-upem a poté následují cvičení koordinační a tvořivá (např. pohyb/tanec jen jednou částí těla, cvičení na jedné noze na rovnováhu, volný tanec s několika konkrétními prvky jako např.otočka, skok, sesunutí se na zem; zrcadlení se – jeden vede v pohybu ostatní).
Letáček k akci zde.
Výprava za Žižkou na Vítkov
Úvodem se děti v krátkém videu dozví (nebo připomenou), kdo byl Jan Žižka. Dále si každý vytvoří husitský vůz (s použitím recyklačních materiálů) a také korouhvičku na výpravu. Poté se skupina vydá na cestu. Trasa vede přes Vítkov (z jeho východní části až do západní k památníku Žižky). Během cesty děti plní různé úkoly a získávají body v podobě žetonků (malé dukátky). Mezi úkoly je práce s buzolou, s mapou, poznávačka rostlinstva, štafeta naslepo nebo dokonce i střelba z luku. V závěru se děti potkají s Žižkou.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
Na horký den je nejlepší Studená válka aneb Pojďme spolu do bunkru
V první části této výpravy skupina navštíví protiatomový kryt – bunkr na Parukářce, kde se dozví něco málo o období Studené války. Následuje řada aktivit zaměřená na “přežití”. Děti pracují ve skupině, ve dvojici i samostatně. Musí vyřešit řadu situací jako například práce ve dvojici, kdy jeden z nich je “nevidomý”, poznání předmětů potřebných k přežití v lese, diskuze nad tím, které profese jsou pro život/přežití potřebnější, pohybové hry na postřeh i na rychlost atd.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
Po stopách židovské kultury
Procházka čtvrtí s plněním úkolů, které vedou děti k postupnému objevování židovské kultury. Děti se během procházky dozví o tom, proč mají Židé ve svém znaku 6-cípou hvězdu, k čemu slouží sedmiramenný svícen, jak fungují židovské lázně zvané Mikve, poznají místní Stolpersteine a podívají se na židovský hřbitov. Celá procházka je zarámovaná tajným vzkazem od rabína, který děti v závěru dovede až ke Golemovi. Děti si potom mohou vyrobit svého malého Golema z “hlíny”.
Na fotky z akce se podívejte tu, letáček k akci zde.
I na Žižkově je příroda
Tato výprava se snaží o mikroskopické poznání přírody na malém úseku v městském parku. Děti rozdělené do skupin rotují po 3 stanovištích. Jedno stanoviště nabízí “vědecké” bádání s pomocí lupy, mikroskopu, vytváří se tam sluneční hodiny a dělají se různé přírodopisné pokusy. Další stanoviště aktivně pracuje s poznáním stromů, rostlin, barev a vůní. A poslední stanoviště nabízí dětem možnost natočit minifilm o přírodě – s pomocí mobilního telefonu děti zkouší zachytit přírodu kolem sebe. Vytvoří zvukovou stopu. Následně je vše zpracováno do notebooku a spojeno do krátkého dokumentu. Závěrem celé akce je společné tvoření pomocí přírodních materiálů a promítnutí vzniklých dokumentů.