V únoru zveřejnil EDUin Audit vzdělávacího systému za rok 2022. Programová ředitelka METY Kristýna Titěrová pro něj vypracovala komplexní analýzu Ukrajinské děti jsou příležitostí, jak zlepšit podporu vícejazyčných žáků v ČR.
Na audit pak navázala jednání na MŠMT s cílem diskutovat navržené změny. Pro jednání jsme vytvořili následující podklady:
Zpětná vazba k jazykové přípravě
Navrhované možnosti jazykové přípravy a podpory pro jednotlivé úrovně jazyka
S velkým nárůstem nově příchozích dětí z Ukrajiny jsme zejména v Praze řešili problém s kapacitami a segregací dětí v ukrajinských třídách či adaptačních skupinách. Sešli jsme se proto s klíčovými aktéry z MŠMT, MHMP, MČ, škol a neziskových organizací a diskutovali možnosti řešení. Výstupem jsou Klíčová doporučení k řešení kapacit a desegregace ukrajinských skupin a tříd.
Spolu s Úřadem vlády a Kanceláří veřejného ochránce jsme připomínkovali novelu školského zákona a vyhlášky k jazykové přípravě. Klíčové změny, které jsme prosazovali: rozšíření kategorie dětí s nárokem na jazykovou přípravu pro děti občanů ČR, úpravy u jednotných přijímaček (u ČJ i M) a maturity.